Kard. Bergoglio u chińskiego akupunkturzysty lekarza newage

Franciszek fotografuje się z chińskim lekarzem akupunkturzystą, który go leczył, wręczającym mu czasopismo „Tau”
(zdjęcie za perfil.com)

Kard. Bergoglio przez kilka lat leczył się chińską akupunkturą u lekarza newage.

(Więcej informacji na ten temat w j. ang. tutaj)

Sprawa została poruszona w mediach niedługo po tym, jak jego własny lekarz akupunktury, Liu Ming, odwiedził go w Watykanie, po trasie swojej podróży z Argentyny do Chin.

Na zdjęciu dawny lekarz kard. Bergoglio wręcza teraz Franciszkowi pismo zatytułowane: „Tao”. Słowo to jest chińską ideą, symbolem i oznacza „drogę”, „zasadę”, jedno z centralnych pojęć taoizmu, używane jest też w innych wschodnich religiach i filozofiach. Tytuł czasopisma jest więc bardzo wymowny, tak samo podtytuł: „Tajemnice medycyny chińskiej” (tutaj jest zdjęcie większe okładki czasopisma).

Sam lekarz Liu Ming w wywiadzie (tutaj j. hiszp. – link) chwali się swoimi odniesieniami do filozofii chińskiej, twierdzi, że wykłada starożytny klasyczny chiński manuskrypt I Ching (Yijing, Księga Przemian), który zawiera system wróżeń (sic!).

Jak twierdzi Liu Ming najpierw trzy razy w tygodniu, potem dwa razy w tygodniu przychodził do katedry do kardynała (prawdopodobnie chodzi o budynek kurii), później systematyczność spotkań zmalała.

Lekarz mówi dalej: „Jak mnich taoistyczny mówiłem [kardynałowi] wiele o Tao, które w Chinach jest jedyną prawdą. W waszej kulturze jest nazwane Bogiem, a dla Chin jest to Tao. To jest to samo, ta sama prawda. On [kardynał Bergoglio] słuchał z wielką uwagą”.

Akupunktura stanowi niekonwencjonalną praktykę lecznicza, zaliczaną do medycyny alternatywnej. Ponieważ pochodzi z Chin i łączy się z tamtejszą filozofia i wierzeniami, dla chrześcijan stanowi, mówiąc łagodnie, rzecz wątpliwą w praktykowaniu albo taką, do której należy podejść z ostrożnością.

Ceniony warszawski katolicki teoretyk new-age Robert Tekieli tłumaczy problematyczność akupunktury  (link). Pisze m. in.:

„Zdecydowanie natomiast należy odradzać wizyty w gabinetach akupunktury nie będących częścią systemu zachodniej medycyny akademickiej (…) Nie wiadomo też, czy oprócz nakłuwania nie stosują w trakcie zabiegów akupunktury technik transowych (związanych z praktykami qi gong i tai chi chuan), co może nieść za sobą negatywne konsekwencje duchowe”.

Nawet jeśli lekarz nie dokonywał na kard. Bergoglio żadnych tego typu technik transowych (a tego nie wiemy, jak dokładnie przebiegało leczenie itp.), to czemu wybrać na lekarza zdeklarowanego taoistę, wierzącego w systemy wróżeń i energie? Czy nie jest to nieroztropne? Przez trzy lata być poddanym jego wpływom?

Warto przytoczyć też zdanie ks. Płusy, egzorcysty radomskiego, który mówi o niebezpiecznych kontaktach i medycynie chińskiej (link):

„Druga [droga do otwarcia się na złego ducha] to otwarcie się świadome, a nawet nieświadome na działanie złych duchów poprzez kontakty z sektami o podłożu satanistycznym, z okultyzmem, wróżkami, tarocistami, przez korzystanie z usług tzw. bioenergoterapeutów. (…) Medycyna chińska nie rozróżnia tego, co naturalne od tego, co nadnaturalne, dlatego przy okazji jednego można wejść w kontakt z drugim elementem”.

Podobną ocenę akupunktury cenę można przeczytać na jednym z angielskojęzycznych portalów dotyczących Kościoła i wiary (link).

Co ma oznaczać stosowanie akupunktury przez kard. Bergoglio? Dlaczego kardynał zdecydował się na lekarza, który wykłada system wróżeń, siedząc po uszy w new age?

Czy była to nieświadomość zagrożeń ze strony praktyk new age i chińskiej medycyny alternatywnej?

A jeśli była to decyzja w pełni świadoma, z jakich motywów została podjęta?

4 uwagi do wpisu “Kard. Bergoglio u chińskiego akupunkturzysty lekarza newage

 1. Odrzućcie oddziaływanie spirytualizmu New Age

  Orędzia Ostrzeżenia

  Orędzie nr 85 z serii Ostrzeżenie

  niedziela, 15 maja 2011, godz. 17.00

  Moja ukochana Córko, wzywam wszystkich Moich uczniów do przeciwstawienia się oddziaływaniu ruchu New Age, który ogarnął świat.

  Chrześcijaństwo zawsze było głównym celem szatana. Ponieważ jest on tak przebiegły, będzie się starał ciągle uwodzić tych duchowo zagubionych i z pustymi duszami. Zawsze będzie próbował przedstawić swoje kłamstwa przeformułowane w coś, co wydawać się będzie miłością. Będzie zatem starał się kontrolować umysły Moich Dzieci za pomocą starożytnych, pogańskich taktyk, mających na celu uwolnienie waszych umysłów od tzw. stresów współczesnego życia. Strzeżcie się tych, którzy ulegają praktykom twierdzącym, że w imię medytacji wprowadzają wasz stan psychiczny w fazę zapomnienia. Gdy tylko pozwolicie swojemu umysłowi być kontrolowanym w ten sposób, szatan i jego demony mogą wprowadzić się tak cicho, że nie zdacie sobie z tego sprawy; tak gładkie będzie to przejście.

  Unikajcie starożytnych spirytystycznych praktyk, w tym korzystania z kart tarota

  Wiele, wiele dusz na świecie głodnych jest duchowego kierownictwa. W swoim poszukiwaniu, aby wnieść znaczenie w swoje życie, nieświadomie pozwalają wessać się w praktyki, które równoznaczne są z pogaństwem. Każdego fałszywego dogmatu, który kusi, abyście uwierzyli, że pokój w waszym sercu i duszy można osiągnąć przez starożytne praktyki duchowe, musicie zawsze unikać. Nauczcie się rozpoznawać, czym te praktyki są w rzeczywistości.

  Korzystanie z kryształów, medytacji, reiki, jogi, kart tarota, wiara w duchowych przewodników, metafizykę i tzw. cudownych uzdrowicieli, mają nakłonić was do wiary w alternatywną, nadrzędną egzystencję, poza tym, co Stworzone przez Boga, Przedwiecznego Ojca.

  Ostrzeżenie przed wniebowstąpionymi mistrzami

  Dziś wielu z was, którzy ciągle poszukujecie duchowego ukojenia w praktyce podążania za swoimi aniołami, musicie być także wyczuleni na fakt, że jeśli tylko wymieniony zostanie termin wniebowstąpiony (wstępujący) mistrz, to możecie być pewni, że anioły te nie pochodzą z nieba. Wniebowstąpieni (wstępujący) mistrzowie, Moje Dzieci, są upadłymi aniołami i pochodzą z ciemności. Mimo to zostanie wam powiedziane, a następnie będziecie przekonani, że pochodzą one ze światła. Cały ten pogański spirytualizm, jeśli pozwolicie opanować mu swoje życie, ostatecznie wciągnie was w dół, do głębin ciemności, kiedy najmniej się tego spodziewacie. Szatan będzie tak ostrożny w tym, jak przedstawia te ciemne kłamstwa; z tego powodu cały czas będzie wam mówione, że wszystkie te rzeczy są dobre, a wy będziecie w to wierzyć.

  Większość z tych praktyk przedstawiana jest jako dobra dla waszego poczucia własnej wartości, pewności siebie, kontroli nad własnym życiem — wszystko to jest kłamstwem. Praktyki te nie tylko oddalają was od Prawdy, ale przynoszą nieopisane cierpienia, gdy złe duchy wejdą do waszej duszy — jako bezpośredni rezultat tych praktyk.

  Biblia ostrzega przed niebezpieczeństwami magii

  Prawda nigdy nie może być sfałszowana. Nauki przekazane człowiekowi w Piśmie Świętym ostrzegają ludzkość przed niebezpieczeństwem magii, wróżeniem i schlebianiem fałszywym bogom. W dzisiejszym świecie praktyki te przedstawiane są jako nieszkodliwe, ale niezbędne dla waszego duchowego dobra. Ze względu na łagodną naturę dusz, wiele z nich w naturalny sposób zostanie wciągniętych do praktyk New Age — z powodu fałszywej fasady miłości, którą emanują. Nic nie mogłoby być dalsze od prawdy.

  Ostrzeżenie przed fanatycznym oddaniem aniołom

  Pamiętajcie, że to szatan i jego upadli aniołowie są tymi, którzy ostrożnie i przebiegle wciągają was w te niewinnie wyglądające kłamstwa. Dla tych z Was, którzy propagują prawie fanatyczne oddanie aniołom, mam to do powiedzenia: Dlaczego nie głosicie najpierw Słowa Boga, Mojego Przedwiecznego Ojca? Czy obsesja aniołów nie jest po prostu inną formą bałwochwalstwa? Tak, oczywiście, módlcie się o pomoc Świętych Aniołów, jednak postawcie sobie zawsze to pytanie: Czy wasze oddanie aniołom nie odbywa się kosztem waszej miłości do Jezusa Chrystusa, Syna Bożego, albo Boga, Przedwiecznego Ojca? Jeśli tak, to obrażacie Mnie, waszego Boskiego Zbawiciela, Jezusa Chrystusa.

  Obudźcie się teraz wobec kłamstw tzw. spirytualizmu. Aniołowie, których przyciągacie przy uczestniczeniu w takich praktykach, nie pochodzą z Nieba lub ze Światła. Będą się wydawać pochodzącymi ze światła, ale jest to oszustwo, którego szatan i jego demony sprytnie używają do kamuflażu swoich działań.

  Pamiętajcie o jednej końcowej lekcji. Nawet jeżeli byście przedstawiali wasze pogańskie praktyki w ten sposób, że wyglądałoby to, jakbyście składali hołd Boskiemu Światłu z Nieba, będzie to kłamstwem. To kłamstwo i tych, którzy przekonują was do tej dziwacznej podróży do tzw. sfery duchowej — poza Tą od Mojego Ojca — zaniosą was tak blisko do szatana, że od pewnego punktu nie będzie już powrotu.

  Jedyną Boską Sferą Miłości, która istnieje poza tą ziemią — jest Niebo. Wszystko inne, co wam powiedziano, to nieprawda. Jakkolwiek szatan chce, abyście uwierzyli, że tak jest. Realia są takie, że wciąga on te wszystkie nieświadome i przesądne dusze ze sobą i wszystkimi upadłymi aniołami w ciemności piekła. Wszystko w imię fałszywej miłości.

  Pamiętajcie proszę, że Miłość, Prawdziwa Miłość, pochodzić może tylko od Boga, Przedwiecznego Ojca.

  Wasz Kochający Zbawiciel

  Jezus Chrystus

  Polubienie

 2. Moi drodzy. Odnoscie sie proszę z szacunkiem do innych kultur i oczytujcie sie zanim cos opiszecie.
  Medycyna chinska ktora praktykuje (a jestem chrześcijaninem) jest systemem medycznym dobrze zbadanym przez tysiace lat, mimo, ze np poziomu energii chi (plynacej w meridianach czyli odpowiednikach zyl dla energii na którą to energie ma wplyw akupunktura) jeszcze nie umiemy zbadać metodami akademickimi.
  W sredniowieczu patykiem nie zbadaloby sie przeplywu prądu i pewnie w tamtych czasach prad bylby uznany za zlo. Co nie znaczy, ze elektrycznosc jest zla.
  Dlatego ostroznosc i doczytanie – oczywiście, ale nie mozna wszystkich terapii naturalnych wrzucac do worka z napisem zagrozen.
  Wiecej pokory w ocenie innych.

  Polubienie

  • Martin proszę o numer telefonu w sprawie akupunktury mam powikłania po zabiegu proszę o kontakt 570125935.
   Ewentualnie inne osoby, które znają się na akupunkturze i które mogą pomóc mi i „odkręcić” skutki wcześniejszych zabiegów. Pozdr. Tomasz
   ps. Jestem Chrześcijaninem i nie uważam ,że akupunktura jest metodą leczenia „złą” w/w kontekście. To także inne, powstałe na bazie nauki XXI wieku badania diagnostyczne np:typu rezonans magnetyczny można także podciągnąć pod te tzw: nie chrześcijańskie praktyczne na każdym kroku są dylematy na powyższy temat. Myślę że powinniśmy ludzi uświadamiać w tych kwestiach , ale kto nam powie że w 100% jest tak i tak? W Biblii jest napisane że po owocach poznamy czy to pochodzi od Boga czy nie. Ja uważam , że Bóg dla naszego dobra np. wyzdrowienia przyzwala na wyzdrowienie chorych ich uleczenie wszelkimi metodami i tymi „złymi i tymi dobrymi” z moich obserwacji wynika że właśnie dzięki tym niewłaściwym metodom leczenia ludzi są uleczani i zdrowieją z wielu nieuleczalnych chorób gdzie medycyna akademicka położyła już na człowieku wyrok. Oczywiście zdaje sobie sprawę z tego że po prostu BÓG na to przyzwolił pomimo że metoda uleczenia była taka a nie inna….. wiele by na ten temat pisać………..

   Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s