Franciszek akceptuje możliwość prawnego uznania związków homoseksualnych przez państwo

franciszek-zza-pulpituFranciszek akceptuje możliwość prawnego uznania związków homoseksualnych, uzasadniając to możliwością uzyskania przez nie ubezpieczenia zdrowotnego. W ten sposób w jasny sposób przeciwstawia się wcześniejszym dokumentom Stolicy Apostolskiej, wedle których żaden katolik nie może jakkolwiek popierać takich związków.    

Fragment wywiadu Franciszka udzielonego włoskiemu dziennikowi Corriere della sera 5 marca 2014 roku (cały wywiad w jęz. ang., link, włoski oryginał – link):

Pytanie: Wiele państw uregulowało związki partnerskie. Czy jest to droga, którą Kościół rozumie? Ale do jakiego momentu?

Franciszek: Małżeństwo jest pomiędzy mężczyzną i kobietą. Świeckie państwa chcą usprawiedliwić związki partnerskie, by uregulować różne sytuacje wspólnego zamieszkania, wysunięte poprzez żądanie uregulowania ekonomicznych aspektów pomiędzy osobami, takich jak na przykład zapewnienie opieki zdrowotnej. Odnosi się to do porozumień o wspólnym zamieszkaniu o różnej naturze, których to różnych sposobów nie umiałbym wyliczyć. Potrzebnym jest zobaczyć różne przypadki i ocenić je w ich różnorodności.

Czy Franciszek nie dostrzegą, że kultura europejska jest pod wpływem silnego nacisku gejów i środowisk LGBT, które pragną wprowadzić do prawa różnego rodzaju zapisy, wspierające zwyczaje przeciwko naturze i Bogu? Czy katolik nie powinien się temu jednoznacznie sprzeciwić albo przynajmniej tego nie popierać? Dlaczego więc Franciszek dopuszcza taką sytuację, w której byłoby słusznym wprowadzić do prawa państwowego i społeczeństwa publiczną i oficjalną akceptację związków partnerskich, a przez to czynów homoseksualnych?

Dokumenty Kościoła są jednoznacznie się temu sprzeciwiają. W dokumencie Kongregacji Doktryny Wiary z 3 czerwca 2003 r., który nosi tytuł Uwagi dotyczące projektów legalizacji prawnej związków między osobami homoseksualnymi (w jęz. ang. – link, pkt. 11) czytamy:

Kościół naucza, że szacunek dla osób homoseksualnych nie może prowadzić w jakikolwiek sposób do przyjęcia zachowań homoseksualnych albo do prawnego uznania związków homoseksualnych.

Dokument podaje też obszerne wyjaśnienia w tym temacie, które trudno tutaj streszczać. Nie trzeba też wyliczać rozlicznych innych źródeł z nauczania Kościoła, które wypowiadają się na temat czynów homoseksualizmu w jasny i konkretny sposób. Także Biblia jednoznacznie potępia czyny homoseksualne.

Przez tego typu wypowiedzi w istocie Franciszek wspiera agresywną kulturę gejowską, roszczącą sobie wiele praw, które posiadają małżeństwa. Nie tylko nie sprzeciwia się temu, ale w tym wypadku już wprost dopuszcza możliwość wprowadzenia homoseksualizmu do systemu prawnego.

Odpowiedź Franciszka na początku w bardzo sprytny jednoznaczny sposób wydaje się uspokajać sumienia („Małżeństwo jest pomiędzy kobietą i mężczyzną”). Samo to sformułowanie jednak nie wnosi nic w temacie związków homoseksualnych.

W drugiej części odpowiedzi Franciszek popada już w jawne przedstawienie poglądu, sprzecznego z wcześniejszymi dokumentami stolicy Apostolskiej, zdrowym rozsądkiem oraz wydaje się, zmysłem wiary.

Czy katolik może wspierać i akceptować grzeszny czyn przeciwko naturze człowieka? A więc czy w jakikolwiek sposób może popierać wprowadzenie go do systemu prawnego bądź chociaż mówić, że w pewnych sytuacjach byłoby to dopuszczalne?

6 uwag do wpisu “Franciszek akceptuje możliwość prawnego uznania związków homoseksualnych przez państwo

 1. To mówi Bóg Ojciec nt. homoseksualizmu w „Dialogu o Bożej Opatrzności czyli Księdze Boskiej Nauki” św. Katarzyny ze Sieny:
  „…ci nieszczęśni nie tylko nie powściągają tej skłonności, lecz czynią jeszcze gorzej, popełniając przeklęty grzech przeciw naturze. Są jak ślepcy i szaleńcy! Światło ich intelektu gaśnie i nie widzą już zgnilizny i nędzy, w której są pogrążeni. Grzech ten jest tak obrzydliwy dla Mnie, który jestem najwyższą i wieczną czystością, że przez ten jeden grzech zniszczyłem pięć miast z wyroku mej boskiej sprawiedliwości (Rdz 19,24-25; Iz 13,19; Rz 9,29), która nie mogła go ścierpieć. Tak wstrętny był Mi ten grzech. I nie tylko Mnie, lecz i samym diabłom (których ci nieszczęśni obrali sobie za swych panów). Nie aby czuli odrazę do złego: nie lubią oni dobra, lecz z powodu swej natury, która była naturą anielską, odpycha ich widok tego potwornego grzechu, popełnianego obecnie. Wprawdzie rzucają oni zatrutą strzałę pożądliwości, lecz, gdy dochodzi do samego grzechu, uciekają z powodu, który ci podałem…”
  Więcej: http://sienenka.blogspot.com/2011/02/mistyczne-ciao-swietego-koscioa-cxxiv.html

  Polubienie

 2. Franciszek, nie zmienił nauczania kościoła, które w kwestii homoseksualizmu jest stałe od lat. Brak kościelnej akceptacji na takie związki.

  Proszę nie wprowadzać czytelników w błąd niczym Gazeta Wyborcza i inne przlepione do niej glonojady.

  Polubienie

  • No nie zmienił nauczania Kościoła, bo w sensie ścisłym nikt go nie może zmienić 🙂 Póki co mnóstwo u niego dwuznaczności. Jak to jest jednak, że być może GW czasem lepiej widzi zamysły Franciszka, niż niektóre katolickie media, którym w głowie nie mieści się taki scenariusz, że się może kiedyś trafić papież heretyk – czas to wszystko zweryfikuje.

   Polubienie

  • Drogi panie Amm,
   Jeszcze do prawa nie wprowadzil ale kiedy bedzie mial ponad dwie trzecie biskupow za rok na synodzie za sobą, to powie, że to nie on ale większość tego chce… Wiec trzeba to przemyśleć. Czy wprowadzi?
   Nie wiem, bardziej mu zalezy na wprowadzeniu jednej, swiatowej religii w ramach ekumenizmu, falszywego ekumenizmu. Dlatego skupi sie na manipulacjach przy liturgii, tak by pasowala ona do wymogow innych formacji. Zaczatki tego juz widać!

   Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s