Drewniany krzyż i kielich – fałszywe ubóstwo?

Franciszek posługuje się drewnianym krzyżem, niedziela palmowa 13 kwietnia 2014, zdjęcie: nieznane źródło

Franciszek posługuje się drewnianym krzyżem, niedziela palmowa 13 kwietnia 2014, zdjęcie: nieznane źródło

Następca św. Piotra użył w liturgii drewnianego kielicha i krzyża. Jest to rzecz bezprecedensowa, nie mająca, jak się wydaje, swojego miejsca w historii papiestwa. Wykorzystanie drogocennych rzeczy w liturgii zawsze było postrzegane jako coś najbardziej właściwego, ze względu na szacunek i cześć wobec Chrystusa, który jest obecny w liturgii, w szczególności pod Postaciami Chleba i Wina.

Franciszek po raz kolejny zrywa z tradycją, po raz kolejny w złym stylu. Czy przeciwstawia się Ewangelii? W sposób oczywisty jednak z pewnością nie wypełnia zalecenia swojego ubogiego patrona, św. Franciszka z Asyżu, który jednoznacznie nakłaniał do użycia kosztowności w liturgii.    

Użycie drewnianego kielicha i krzyża jest rzeczą zupełnie niezrozumiałą. Jakie motywy kierowały wyborem Franciszka?

Gdy w Ewangelii pewna kobieta wylała drogocenny olejek z alabastrowego flakonika na stopy Jezusa i nim je namaszczała, Jezus to akceptował (Łk 7,36-50). Słowa te zawsze były interpretowane jako pochwała i zgoda na „zmarnowanie” pieniędzy na rzecz uczczenia Jezusa. Czyż Jezusowi nie należy się to, co najlepsze? Istnieje całe mnóstwo innych argumentów za używaniem w liturgii drogocennych przedmiotów i taka jest praktyka Kościoła.

Św. Franciszek z Asyżu, jak czytamy poniżej, nie pochwaliłby działań Franciszka.

drewniany-kielich

Franciszek używa drewnianego kielicha podczas Mszy Świętej na Lampeduzie, 8 lipca 2013 roku, zdjęcie: CTV

W „Pierwszym liście do kustoszów” św. Franciszek pisze: „Proszę was bardziej niż gdyby chodziło o mnie samego, o ile to jest stosowne i uważalibyście za pożyteczne, błagajcie pokornie duchownych, aby ponad wszystko czcili Najświętsze Ciało i Krew Pana naszego Jezusa Chrystusa oraz święte imiona i słowa Jego napisane, które konsekrują Ciało. Kielichy, korporały, ozdoby ołtarza i wszystko, co służy do Ofiary, niech będą kosztowne”.

Prawdziwe ubóstwo nie obejmuje liturgii. Kosztowne przedmioty liturgiczne są bowiem znakiem szacunku i czci wobec Jezusa.

Zdjęć, w których papieże używają szlachetnych krzyży i kielichów liturgicznych, bynajmniej nie drewnianych, nie trzeba szczególnie wyszukiwać. Jest to bowiem dla nich codzienność i normalność. Także wszędzie indziej w liturgii używa się tego, co możliwie najcenniejsze.

Kielich:

kielich-benedykt xvi kielich-jan-pawel-II

 

 

 

 

 

Krzyż:

krzyz-benedykt xvi krzyz-jan-pawel-II

 

 

 

 

 

 

(cytat ze św. Franciszka pochodzi z „Pierwszego listu do kustoszów”, „Pisma św. Franciszka z Asyżu”, wydanie trzecie, Ojcowie Kapucyni 1990, s. 188. W wersji angielsko-języcznej można przeczytać ten list tutaj: A Letter to the Custodes)

3 uwagi do wpisu “Drewniany krzyż i kielich – fałszywe ubóstwo?

 1. Zostanie wprowadzony Krzyż w nowej formie

  Orędzia Ostrzeżenia

  wtorek, 30 kwietnia 2013, godz. 15.40

  Moja wielce umiłowana córko, Mój Autorytet nigdy nie osłabnie i, tak samo jak światło, choć ulegnie przyćmieniu w gęstej mgle, będzie jednak ciągle widoczny, nawet gdyby miało to oznaczać zaledwie nikłe migotanie.

  Kiedy świat ponownie ulega przemianie, ponieważ zły duch wywołuje rozłam za rozłamem, wówczas tylko Światło Boże może was podtrzymać. Moją Obecność odczują ci, którzy zwrócą się do Mnie o pomoc, gdyż Ja nigdy was nie opuszczę, a zwłaszcza wtedy nie, kiedy macie wrażenie, że nie ma już na nic nadziei. Nic innego niż Prawda wam nie dopomoże, kiedy trzeba będzie dać sobie radę w sytuacji, gdy brak miłości bliźniego, który jest w dzisiejszym świecie ewidentny, jeszcze się nasili, jako rezultat tego, że serca ludzkie pozamieniają się w kamienie.

  Prawda jest zawarta w Świętej Biblii. Jest ona pożywieniem, dzięki któremu człowiek może żyć teraz i w przyszłości. Naprawdę już wkrótce zakup Biblii stanie się niemożliwy, bo wiele narodów, głównie w Europie, dostosuje się do nowych praw, które będą zakazem obejmowały wszystkie książki, propagujące Słowo Boże.

  Obecnie przygotowywany jest list, przeznaczony dla tych wszystkich, którzy służą Kościołowi Katolickiemu. Wkrótce wszyscy Moi wyświęceni słudzy zostaną poinformowani o zmianach, o których się im powie, że mają na celu dobro Kościoła.

  Nowe regulacje będą dotyczyć poprawek w modlitwach odmawianych podczas Mszy Świętej — i będą wydawać się one niewinne. Wielu nawet nie zauważy doniosłości tych zmian, ale będą one odnosić się do Najświętszej Eucharystii i Mojej w Niej Obecności. Zostanie użyty zwrot „czczenie pamięci” — i wszystkie kościoły wkrótce zostaną ogołocone ze swoich skarbów. Pozbawianie kościołów skarbów, włącznie ze złotymi Tabernakulami — które zostaną wymienione na takie zrobione z drewna i z kamienia — będzie jednym ze znaków, że są one gromadzone na rzecz Jednej Światowej Religii.

  Wnętrza kościołów zostaną zmienione, a to pociągnie za sobą profanację ołtarzy. Monstrancja, podtrzymująca Świętą Eucharystię, zacznie znikać, a dni, kiedy wystawiana jest Moja Święta Hostia, dobiegną końca.

  Jeżeli teraz zlekceważycie Moje Słowo, będziecie wylewać łzy, kiedy staniecie się świadkami tych wydarzeń. Wkrótce, niedługo potem, szaty noszone przez Moje wyświęcone sługi zostaną przerobione i zostanie wprowadzony Krzyż w nowej formie. Ta nowa ohyda nie będzie opierać się na prostym krzyżu. Będzie ona natomiast dyskretnie odwzorowywać łeb bestii.

  Proszę was, abyście gromadzili Moje święte Krzyże teraz i przechowywali je w waszych domach razem ze Święconą Wodą. Bardzo was proszę, żebyście Mi całkowicie zaufali. Nie wierzcie nigdy, że pozostawiam was na łasce diabła. Pozostanę blisko was przez cały czas. Wyleję szczególne łaski na głowy Moich umiłowanych, wiernych, wyświęconych sług, aby zachować ich łączność z Moim Najświętszym Sercem.

  Niech wasze serca będą blisko Mojego i wzajemnie blisko siebie samych. Pocieszajcie się i umacniajcie jeden drugiego, gdyż — w tych nadchodzących czasach i przed ich nastaniem — musicie kochać się nawzajem bardziej niż kiedykolwiek . Ja Jestem waszą rodziną. Jesteście Moi. Pozostaniemy zjednoczeni aż do czasu, kiedy zagrzmią trąby i zostanie ogłoszone, że JA Jestem i ostatecznie odsłanię Siebie Samego w Moim Drugim Przyjściu. Wtedy odczujecie radość i pokój, które wam obiecałem. Wówczas zakończy się wszelkie cierpienie.

  Wasz Jezus

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s