Logiczne wnioskowanie w Tygodniu Powszechnym – zarzut pada na Franciszka

tygodnik-powszechny[1]Ostatnio w Tygodniku w jednym z artykułów, w którym znajdujemy między innymi próbę (raczej nieudaną) obalenia tezy, że dokument wstępny Synodu został podstępnie zmanipulowany – powiedzielibyśmy raczej: subtelnie ukierunkowany – przez kilka osób, można było wyczytać następujące słowa:

Warto pamiętać, że w pierwszym tygodniu obrad Synodu papież nominował sześciu duchownych do pracy nad dokumentami roboczym i końcowym (Ravasi, Wuerl, Fernandez, Aguiar Retes, Kang U-Il, Pachón)…    

…Pomagali oni tym, którzy przygotowywali materiał z urzędu (Erdő, Forte, Baldisseri). Uknucie jakiegoś spisku przez dziewięć osób z różnych stron świata jest niezwykle mało prawdopodobne [z tym się akurat nie zgadzamy, bo już wcześniej niektórzy z nich mogli być w zmowie, a poza jest też druga możliwość, brak szerszej wizji i porozumienia – kard. Erdo sam później stwierdził, że nie wiedział, co pisał abp Forte]. Poza tym, jeśli Franciszek osobiście wybrał tych konkretnych ludzi, to oskarżenie o manipulację uderza w samego biskupa Rzymu.

Bardzo słuszne wnioskowanie. Czy jednak Franciszek jest już świętym i nie wolno tknąć go w jakiejkolwiek krytyce lub domyśle? Czy nie należałoby dopuścić do rozważań także takiej możliwości? Jedni powiedzieliby „oskarżenie o manipulację”, inni „oskarżenie o subtelne ukierunkowanie”. Czy wybór przez Franciszka tych właśnie kardynałów (mocnych liberałów), można uznać za przypadkowy? Szkoda, że autor artykułu nie pociągnął dalej rozważania.

 

(żródło ^^^http://tygodnik.onet.pl/wwwylacznie/po-synodzie-prostowanie-mitow/ltl4h2)

Jedna uwaga do wpisu “Logiczne wnioskowanie w Tygodniu Powszechnym – zarzut pada na Franciszka

  1. Zależy zdecydowanie podkreślić, że tych sześciu nadprogramowych liberalnych pomocników zostało mianowanych bez żadnych konsultacji z nikim i najprawopodobniej wbrew przepisom dotyczącym synodu, poprostu Z WOLI I UPODOBANIA FRANCISZKA… a niektórych wyszczególniają pewne środowiska – skąd innąd przyjazne temu papieżowi – jako bardzo podejrzane osobistości :http://liturgicalnotes.blogspot.ca/2014/10/a-man-to-watch.html

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s