Pusty pseudo akt zawierzenia Franciszka, w którym zawierzenie w ogóle się nie dokonuje

franciszek.poswiecenie.swiata
Dnia 13 października 2013 roku Franciszek przed sprowadzoną do Rzymu z Fatimy figurką Matki Bożej wypowiada słowa „aktu zawierzenia”.

W rzeczy samej jednak w wypowiadanym przez niego tekście nie znajdujemy słów zawierzenia. Nie wiadomo także, co lub kto jest Jej zawierzany. To, co Franciszek czyni, to tylko dalsza omowna prośba, jakieś pięknoduchostwo, a nie rzeczywisty akt skierowany do Maryi.    

Przyjrzyjmy się „aktowi zawierzenia” Franciszka, zwracając uwagę na podkreślone słowa:

Matko Boża Fatimska, wdzięczni na nowo za Twoją macierzyńską obecność dołączamy nasz głos do wszystkich pokoleń, które nazywają Ciebie błogosławioną.
Świętujemy w Tobie wielkie dzieła Boga, który nigdy nie przestaje miłosiernie pochylać się nad ludzkością, nękaną przez zło i zranioną przez grzech, aby ją uzdrowić i zbawić.
Przyjmij z macierzyńską łaskawością akt zawierzenia, dokonywany przez nas dzisiaj z ufnością, w obliczu tak nam drogiego Twego wizerunku.
Jesteśmy pewni, że każdy z nas jest cenny w Twoich oczach
i że nie jest Ci obce nic z tego, co mieszka w naszych sercach.
Chcemy, by dotarło do nas Twoje najsłodsze spojrzenie, i byśmy zyskali pocieszającą serdeczność Twojego uśmiechu.
Chroń nasze życie w Twoich ramionach: Błogosław i umacniaj każde pragnienie dobra; ożywiaj i posilaj wiarę; wspieraj i rozjaśniaj nadzieję; rozbudzaj i ożywiaj miłosierdzie: prowadź nas wszystkich na drodze świętości.
Naucz nas swojej miłości i szczególnego upodobania dla maluczkich i ubogich, dla wykluczonych i cierpiących, dla grzeszników i serc zagubionych: wszystkich otocz Twoją ochroną i wszystkich przekaż Twojemu umiłowanemu Synowi, a Panu naszemu Jezusowi. Amen.

Kluczowe słowa po włoski i angielsku:
Accogli con benevolenza di Madre l’atto di affidamento che oggi facciamo con fiducia…
… Accept with the compassion of a Mother the act of entrustment which today we make with confidence…

 

Po pierwsze, nie wiemy, co Franciszek chce zawierzyć Maryi. Czy zawierza samego siebie, czy też tych, którzy wraz z nim włączają się? Czy może świat albo tylko tylko jakiś naród albo Kościół albo kogokolwiek czy cokolwiek? Zupełnie nie ma o tym mowy, by cokolwiek zostało zawierzone.

Po drugie, Franciszek w ogóle nie zawierza Maryi niczego ani nikogo. Nie wypowiada wiążącego słowa „zawierzam” albo „poświęcam” itd. Wszystko jest tutaj omowne: „przyjmij akt zawierzenia”. Takie słowa mogłyby paść po rzeczywistym zawierzeniu, jako dodatek – prośba modlitewna – albo jako wprowadzenie przed samym aktem. To, co czyni Franciszek, to jakaś pusta refleksyjna modlitwa, która odnosi się do czegoś, co nie miało miejsca!

Wyobraźmy sobie, że przy sakramencie małżeństwa zamiast słów: „ślubuję ci miłość, wierność i uczciwość małżeńską” ktoś by powiedział, podobnie jak Franciszek tutaj, „przyjmij moje ślubowanie miłości, wierności, które dokonuję”; czy coś takiego można uznać za obietnicę? Albo gdybyśmy powiedzieli: „chciałbym Ci ślubować..”. Albo zamiast powiedzieć „kocham Cię”, powiedziałby ktoś: „przyjmij moje słowa, w których mówię, że Cię kocham”. Co nam po takim wielosłowiu, gdy nie ma wprost powiedziane: „kocham Cię”, „ślubuję Ci” czy „zawierzam Ci”.

Słowa niosą w sobie moc sprawczą (performatywną), dokonują rzeczy, która jest w nich zawarta – a w słowach Franciszka nie ma skierowanego do Maryi zawierzenia, jest jakiś wybieg przed tym, jakaś poetycka omowna prośba czy coś takiego a nie konkret. Akt zawierzenia de facto nie został wypowiedziany i dokonany.

Przyjrzyjmy się znanym aktom zawierzenia, w których można wyróżnić dwa elementy, których brakuje u Franciszka: 1. jasne użycie bezpośrednich performatywnych słów „zawierzam”, „poświęcam”, 2. wskazanie co lub kogo się poświęca i zawierza.

Akt poświecenia kardynała S. Wyszyńskiego: „Matko Boża, Niepokalana Maryjo! Tobie poświęcam (1) ciało i duszę moją, wszystkie modlitwy i prace, radości i cierpienia, wszystko, czym jestem i co posiadam (2). Ochotnym sercem oddaję (1) się (2) Tobie w macierzyńską niewolę miłości (…)”.

Akt poświęcenia świata Bożemu Miłosierdziu uczyniony przez Jana Pawła II, Kraków-Łagiewniki, 17 sierpnia 2002 roku: „Boże, Ojcze miłosierny, który objawiłeś swoją miłość w Twoim Synu Jezusie Chrystusie, i wylałeś ją na nas w Duchu Świętym, Pocieszycielu, Tobie zawierzamy (1) dziś losy świata i każdego człowieka (2). Pochyl się nad nami grzesznymi (…)”.

Poświęcenie świata Niepokalanemu Sercu Maryi, Jan Paweł II, Watykan, 25 marca 1984 – tutaj nawet widzimy piękną klarowną strukturę poświęcenia i zawierzenia świata (co nie jest tym samym) i zawierzenia potem samego aktu i dalej już omowna modlitewna prośba – ale jako dodatek: „ten nasz ludzki świat (2), który Ci zawierzamy i poświęcamy (1), pełni niepokoju o doczesny i wieczny los ludzi i ludów. W szczególny sposób zawierzamy Ci i poświęcamy (1) tych ludzi i te narody, które tego najbardziej potrzebują (2)  (…) Zawierzając Ci, o Matko, świat, wszystkich ludzi i wszystkie ludy, zawierzamy (1) Ci także samo to poświęcenie za świat (2), składając je w Twym macierzyńskim Sercu…”

Akt poświęcenia świata Niepokalanemu Sercu Maryi przez papieża Piusa XII, 31 października 1942 roku: „Tobie Maryjo, Twemu Niepokalanemu Sercu oddajemy i poświęcamy (1) się (2) w tej tragicznej godzinie ludzkiej historii (…) tak i my poświęcamy (1) się (2) na zawsze Tobie i Twojemu Niepokalanemu Sercu

Akt zawierzenia według św. Ludwika Marii Grignion de Montforta – akt ofiarowania się Jezusowi Chrystusowi przez ręce Maryi: „(…) Oddaję Ci i poświęcam (1), jako Twój niewolnik, ciało i duszę swoją (2) (…)”.

 

Przykłady można mnożyć.

 

Jakże wiec mylne są wszystkie stwierdzenia w stylu: Franciszek zawierzył świat Niepokalanemu Sercu Maryi! Nic takiego nie miało miejsca.

 

 

(tekst aktu zawierzenia Franciszka za Radio Maryja ^^^http://www.radiomaryja.pl/kosciol/akt-zawierzenia-matce-bozej-fatimskiej)

3 uwagi do wpisu “Pusty pseudo akt zawierzenia Franciszka, w którym zawierzenie w ogóle się nie dokonuje

 1. Może należy zaznaczyć rzecz najważniejszą, że nigdy i nigdzie nie padają, ani JEDEN RAZ w tym całym tekście słowa – NIEPOKALANE SERCE NMP !!! Jak można coś zawierzać Niepokalanemu Sercu, bez żadnego wezwania skierowanego do Niego…

  To tylko ten „papież” potrafi…

  Polubienie

 2. Zupełnie osobną i niebagatelną kwestią jest wypełnienie się W TYM FRANCISZKOWYM AKCIE ZAWIERZENIA proroctwa Marii Bożego Miłosierdzia z dnia 14 sierpnia 2013, czyli przekazanego na dwa miesiące przed tym wydarzeniem. Oto tam czytamy słowa Jezusa :

  „Skoro czcicie Moją Matkę, to musicie nawiedzać Jej Świątynie i tam oddawać Jej hołd. Ci, którzy Mnie miłują, pójdą do Niej. Nigdy nie wolno zaakceptować, aby Mojej Matce można było rozkazać stanięcie na dziedzińcu wrogów Mojego Kościoła.”

  Franciszek – w przeciwieństwie do innych papieży jak JPII i Benedykt XVI – NIE POJECHAŁ SAM DO FATIMY, tylko NAKAZAŁ ŚCIĄGNIĘCIE FIGURKI NMP Z FATIMY DO NIEGO!!!

  Czy słowa dotyczące „dziecińca wrogów Mojego Kościoła” – tyczą się władzy masońskiej, która przechwyciła tymczasowo ster kościoła, to na to odpowie najbliższa przyszłość. Sądząc jednak po tym co wydarzyło się podczas pierwszej części Synodu, należy przypuszczać ,ża tak. Zresztą, czy Jezus kiedykolwiek się mylił ?

  Polubienie

 3. Dla tych co nie wiedzą co zostało zawierzone Marii, wskazuje, na które zdania trzeba spojrzeć:
  „Chroń nasze życie w Twoich ramionach: Błogosław i umacniaj każde pragnienie dobra; ożywiaj i posilaj wiarę; wspieraj i rozjaśniaj nadzieję; rozbudzaj i ożywiaj miłosierdzie: prowadź nas wszystkich na drodze świętości.
  Naucz nas swojej miłości i szczególnego upodobania dla maluczkich i ubogich, dla wykluczonych i cierpiących, dla grzeszników i serc zagubionych: wszystkich otocz Twoją ochroną i wszystkich przekaż Twojemu umiłowanemu Synowi, a Panu naszemu Jezusowi. ”
  W skrócie: nasze życie, wiara, nadzieja, miłosierdzie, nasza droga do Boga, nasza miłość, ubodzy, wykluczeni, cierpiący, grzesznicy.

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s