Nowości w liturgii – przodownicy Franciszek i kard. Marx. Kto, gdzie, kiedy wcześniej widział takie ferule i pastorały?

francis-new-ferula

marks.pastoral

9 uwag do wpisu “Nowości w liturgii – przodownicy Franciszek i kard. Marx. Kto, gdzie, kiedy wcześniej widział takie ferule i pastorały?

 1. Krzyż papieski używany przez Pawła VI, a potem przez jego następcę Jana Pawła II, składa się ze zniekształconego, wygiętego krzyża i niezgrabnej figury Chrystusa z rozłożonymi nogami. Taka zachęta do eksperymentowania ze znakiem Męki i Zbawczej Ofiary naszego Pana obfitowała kolejnymi koszmarami. Przykładem są nowoczesne karykatury krucyfiksów w Fatimie. A oto karykatura krucyfiksu, z którego zwisa poziomo ukrzyżowana postać. Krzyż z Cevo we Włoszech był poświęcony przez Jana Pawła II.

  Ten krzyż, postawiony w Cevo dla uczczenia wizyty Jana Pawła II, runął na 21-letniego mężczyznę zamieszkałego przy ulicy Jana XXIII. Zginął, bo chciał się na pamiątkę sfotografować pod krzyżem Jana Pawła II. A zdarzyło się to na trzy dni przed kanonizacją przez Franciszka papieży Jana XXIII i Jana Pawła II.

  Polubienie

  • Przy nowych symbolach zawsze jest rodzaj eksperymentu. Ważne w którą stronę to wszystko idzie i do czego zmierza. Krzyż Pawła VI i Jana Pawła II wygląda bardzo porządnie na tle różnorakich nowych pomysłów liturgicznych. A ten krzyż na zdjęciu to naprawdę karykatura…

   Polubienie

  • Drogi Rzymski Katoliku, bardzo cię lubię, ale musisz tez zrozumieć, że JPII nie miał nic do powiedzenia w kwestiach projektów krzyży, którymi zajmowali się inni papiescy rzeźbiarze. On miał tyle na głowie, że takie rzeczy bezpośrednio jemu nie podlegały. Ponadto zapominasz, że to nie były czasy przedsoborowe i wiele osób nie słuchało nawet papieża. Zniknęło posłuszeństwo na Watykanie… Jeszcze gorzej było za Benedykta, ten już praktycznie nie miał NIC do powiedzenia, i jak widzisz masoni do zniszczylii wybrali swojego. Proszę zrozum,że po Soborze Watykańskim II kultura i szacunek w papiestwie, praktycznie powoli wyparowywały… Wielu robiło to co chciało… i nadal tak jest, albo i gorzej.

   Polubienie

 2. Powiem szczerze, że jeśli chodzi o te pastorały, to chyba przesadzacie, chociaż mogą faktycznie wskazywać na zamiłowanie właścicieli do „nowoczesności”. Takie „wynalazki” zaczęły niestety nagminnie powstawać po SVII, tzw. nowoczesność wdarła się także do kościelnej sztuki i architektury (te paskudne kościoły, które powstawały zwłaszcza w latach 80-tych i 90-tych).

  Ale faktycznie pastorał Marxa okropny. A dla porównania wklejam linka ze zdjęciem pastorału kard. Mullera:

  http://wiadomosci.onet.pl/warszawa/abp-gerhard-muller-w-warszawie-jeszcze-polska-nie-zginela/xre2n

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s