Paweł IV: ukryta herezja przesądza o nieważności wyboru nawet papieża

papiez.pawel.iv

 

Wyjątki z bulli papieża Pawła IV „Cum ex apostolatus officio”.

§ 1. Zdajemy sobie sprawę, że sytuacja jest do tego stopnia poważna i niebezpieczna, iż w razie odstępstwa od wiary można się sprzeciwić nawet papieżowi, który pełni władzę BOGA i Pana naszego JEZUSA CHRYSTUSA na ziemi (…)

§ 6. Dodajemy również, że gdyby kiedykolwiek się okazało, że jakiś biskup, a nawet pełniący obowiązki arcybiskupa, patriarchy, albo prymasa, czy też kardynał Świętego Kościoła Rzymskiego, albo jak to zostało wyżej powiedziane legat, czy też papież rzymski przed dokonaniem jego wyboru do godności kardynała, albo przed wyniesieniem go do godności papieskiej odpadł od wiary katolickiej, albo popadł w jakąkolwiek herezję, wówczas wybór albo wyniesienie tej osoby, nawet dokonane w zgodzie i jednomyślnie przez wszystkich kardynałów będzie żadne, nieważne i próżne. Wybór ten bądź wyniesienie nie może być także uznane, ani nie uzyska ważności czy to na drodze przyjęcia obowiązków, ani przez konsekrację, ani przez objęcie władzy i zarządu wynikających z urzędu, ani przez rzekomą koronację papieską, ani przez uroczyste oddanie czci, ani przez wyrażenie powszechnej obediencji, w żadnym czasie, ani w żadnym razie nie może być uznane za zgodne z prawem. Ponadto taka osoba, awansowana do godności biskupa, arcybiskupa, patriarchy albo prymasa, czy też wybrana do godności kardynała, albo obrana na papieża nie uzyska żadnej zdolności do sprawowania władzy czy też w sprawach duchownych, czy też świeckich, nie może być traktowana, że władzę tę posiada, ale wszystkie razem i każda z osobna z wszelkich wypowiedzi, czynów, działań i decyzji dokonanych przez tę osobę, oraz następstwa tych aktów będą pozbawione wszelkiej mocy, nie będą mieć żadnego znaczenia, ani nie będą dla nikogo normą prawa. Prócz tego wszystkie razem i każda z osobna z osób wyniesionych i awansowanych w taki sposób do swych godności, mocą samego faktu, bez żadnego dokonanego w tej kwestii ogłoszenia będą pozbawione wszelkich godności, miejsc, zaszczytów, tytułów, władzy, urzędów i mocy, nawet gdyby wcześniej nie odpadły od wiary, bądź nie wpadły w herezję, czy też nie popadły w stan schizmy, ani jej nie wzbudziły, czy też nie zostały pochwycone na takim uczynku.

§ 7. Osoby podporządkowane zarówno duchownym diecezjalnym, jak również zakonnym, a także osobom świeckim, jak również kardynałom, a nawet tym, którzy brali udział w wyborze na papieża, tego, kto wcześniej odpadł od wiary, albo był heretykiem, czy też schizmatykiem, czy też tym, którzy w inny sposób zgodzili się z tym wyborem i wyrazili swe posłuszeństwo wobec niego, oddali mu cześć, a także kasztelanom, prefektom, dowódcom i urzędnikom, również naszego umiłowanego miasta Rzymu i całego Państwa Kościelnego, oraz osobom wyniesionym bądź awansowanych do godności w przedstawiony sposób są zgoła zwolnione od wszelkiego posłuszeństwa, czci i ponoszenia winy, nawet gdyby było to utwierdzone przysięgą bądź ślubowaniem, czy też gwarancją. (…)

 

 

(pełny tekst bulli polski i łaciński: ^^^http://pelagiusasturiensis.wordpress.com/cum-ex-apostolatus/)

9 uwag do wpisu “Paweł IV: ukryta herezja przesądza o nieważności wyboru nawet papieża

 1. No to niedługo czekają nas interesujące przejścia w kościele. To co zapowiada się jako II część Synodu w 2015 roku – po tej szokującej manipulacji z 2014, nazwanej wręcz „neopoganizmem” przez biskupa Schneidera (http://www.pismo.poloniachristiana.pl/Na-przekor-faryzeuszom-,43,0,1372,1,PCH,numer.html) – może zakończyć się zarówno schizmą, jak i wzajemną ekskomuniką biskupów z przeciwległych obozów, które się właśnie kształtują. Jeżeli Franciszek doprowadziłby do schizmy – no to już nikt nie będzie miał najmniejszych wątpliwości jaka walka toczy się wewnątrz kościoła oraz „kto jest kto”.

  Polubienie

   • Nie istnieje coś takiego jak wyłącznie ‚sobór duszpasterski’. Każdy ze Świętych Soborów był ekumeniczny, dogmatyczny i zarazem duszpasterski.
    Papież nie może głosić herezji (błędu ws. wiary), gdyż jest nieomylny w sprawach wiary. Jeżeli osoba głosi herezje to na pewno nie jest papieżem.
    A heretyk jest własnym sądem potępiony (Tyt 3,10-11), gdyż odrzuca Świętą Wiarę.
    ‚Albowiem nie każdy grzech, choćby i ciężką był zbrodnią, jest już tej miary, aby z samej natury swojej wyłączył człowieka z Ciała Kościoła, jak to robi schizma, herezja lub apostazja.’
    Pius XII – Encyklika ‚MYSTICI CORPORIS CHRISTI’

    http://krolestwonmp.wordpress.com/2014/09/12/101-herezji-antypapieza-jana-pawla-ii/
    http://krolestwonmp.wordpress.com/2014/09/12/336/

    Polubienie

   • Status Soboru Watykańskiego II to kwestia mocno dyskutowana… Papież jak najbardziej może prywatnie (materialnie) głosić herezję, nieomylność dotyczy tylko bardzo szczególnych przypadków. Zdaje się, że Jan Paweł II tylko raz zaaplikował ten dogmat – przy stwierdzeniu że kapłaństwo mogą przyjmować tylko mężczyźni.

    Polubienie

   • Te 101 herezji to jest kpina… to się kupy nie trzyma. Połowa tego już na pierwszy rzut oka to bzdury, metodologia tego zestawienia i głębia analizy po prostu powala na nogi. Święty Janie Pawle II, módl się za nami! To samo z niby-herezjami Benedykta.

    Polubienie

 2. Wszystko to niby prawda, problem jednak z tym, jakie wyciągnąć z tego konsekwencje. Odrzucenie „papieży-heretyków”, „papieży-modernistów”, czyli papieży od Jana XXIII, którzy złamali przysięgę antymodernistyczną („przyjmuję szczerze naukę wiary przeka­zaną w tym samym znaczeniu i wykładzie przez prawo­wiernych Ojców od Apostołów”) wprost (J23?, P6, JP1?, JP2, B16), oraz Papy Bergoglio (który prezbiterem został później i jej nie składał), prowadzi przez sedewakantyzm do ślepej uliczki konklawizmu. I wtedy już nie ma wyjścia, które uchroni Kościół pielgrzymujący od zniszczenia. A przecież Kościół usadowiony na Skale będzie trwał wiecznie aż do przyjścia Pana. Jedną jest kwestia nieotwartej herezji papieża, czyli faktycznej nieważności, a inną kwestią prawo do osądzenia nieważności władzy i posługi papieża, której my nie możemy rozstrzygnąć. Nie mamy do tego mandatu. Może to zrobić skutecznie tylko nowy papież. Mimo że „w razie odstępstwa od wiary można się sprzeciwić nawet papieżowi, który pełni władzę BOGA i Pana naszego JEZUSA CHRYSTUSA na ziemi”, czyli sprzeciwić się papieżowi Janowi Pawłowi II, papieżowi Pawłowi VI, papieżowi Franciszkowi; mimo że „osoby podporządkowane (…) są zgoła zwolnione od wszelkiego posłuszeństwa, czci i ponoszenia winy, nawet gdyby było to utwierdzone przysięgą bądź ślubowaniem, czy też gwarancją”, nie mamy mandatu do skutecznego osądzenia nieważności ich pontyfikatu, dopóki nie zrobi tego legalny papież. Dlatego też módlmy się o pomyślny przebieg przyszłego konklawe i wybór prawowiernego papieża.

  Polubienie

  • Tak, po pierwsze nie mamy jak tego zbadać, chyba że Franciszek wprost otwarcie przyzna, że wyznawał herezję. Poza tym, rzeczywiście, gdyby coś takiego zaistniało, nie mamy mandatu formalnie tego stwierdzać – może mógłby to kolejny papież albo sobór powszechny. Natomiast gdyby Franciszek teraz popadł w herezję oczywistą, jawną i otwartą, i świadomie wprowadzał do Kościoła zgubne konsekwencje herezji, tak że by nas to dotyczyło, nie mamy zupełnie obowiązku posłuszeństwa wobec niego, a nawet mamy obowiązek demaskować nieprawdy i sprzeciwić się, by pozostać w jedności z Ewangelia, Tradycją – z Chrystusem.
   Podejrzewam, że wszystkie wypowiedzi papieży po soborze można interpretować według Tradycji. Nie jestem znawcą Pawła VI ani Jana XXIII. Jestem przekonany natomiast, że nauczanie świętego papieża Jana Pawła II jest jak najbardziej ważne i słuszne, choćby zdarzyło mu się na boku jakieś sformułowanie trudne w interpretacji. Tak samo Benedykta XVI. Święty Janie Pawle II, módl się za nami!

   Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s