12 uwag do wpisu “No niby tak jest…

 1. Bonifacy VIII był jednym z najokropniejszych anty-papieży jakich znamy. Uznany jest oficjalnie przez kościół za anty-papieża. Niektórzy piszą o nim wprost że był to POTWÓR…

  Jednak najciekawsze jest porównanie z obecnym czasem jest to, że Bonifacy VIII był następcą papieża Celestyna V, tego samego papieża, który podobnie jak nasz biedny papież Benedykt XVI „abdykował”. Czyżby abdykacja nie była miła Bogu? Czyż następcy tych, którzy abdykują – jakoś nigdy nie posiadają cech autentychnego papieża Chrystusowego?

  Jest to interesująca i zaskakująca LEKCJA Z HISTORII KOŚCIOŁA, która powtarza się dosłownie na naszych oczach.

  Polubienie

  • Bonifacy był papieżem. O tym, czy ktoś jest anty-papieżem nie decydują jego niemoralne czyny. Papieże popełniają błędy i nie przestają być papieżami.
   Łaska naszego Pana, Jezusa Chrystusa, niech będzie z tobą.

   Polubienie

 2. No to zobaczmy Konstytucję „quo primum tempore” św. Piusa V odnoszącą się do liturgii trydenckiej:

  „Żaden biskup, administrator, kanonik, kapelan lub inny ksiądz diecezjalny, lub zakonnik jakiegokolwiek zgromadzenia, jakkolwiek nie byłby tytułowany, nie może być zobowiązany do odprawiania Mszy św. w inny sposób, niż przez Nas polecono. Podobnie nakazujemy i oznajmiamy, iż nikt nie może być nakłaniany bądź zmuszany do zmieniania tego Mszału; a niniejsza Konstytucja nigdy nie może być unieważniona lub zmieniona, ale na zawsze pozostanie ważna, i będzie mieć moc prawną (…)”.

  Św. Pius V mocą swojej władzy apostolskiej ustanowił, że właśnie wprowadzane zmiany w liturgii (znanej dziś jako Msza trydencka) nigdy przez nikogo nie mogą być zmienione. Papież Leon XIII mówił, że jedynie niewielkie adjustacje liturgii są dopuszczalne. Tymczasem reforma liturgii Pawła VI dokonała gruntownych zmian – wbrew „quo primum”.

  Odnosząc się zatem do „quo primum” możemy sparafrazować „niby tak, ale…”.

  Nawiązując jeszcze do tego co powiedział Bonifacy III, w dzisiejszych czasach – z całą pewnością dzięki Opatrzności – mamy… dwóch Papieży! Choć prawdopodobnie tylko jeden z nich jest faktycznie namiestnikiem Jezusa. Benedykt XVI ma wciąż do odegrania wielką rolę – prawdopodobnie jest on tym „biskupem w bieli” z wizji III tajemnicy fatimskiej.

  Polubienie

  • Jeszcze „zabawniejsze” jest to, że nawet odprawiający mszę w nowym rycie rzymskim (rycie Bugniniego), nie stosują się do dokumentów posoborowia o prawidłowym sprawowaniu mszy.

   Kiedy zwracam uwagę księżom posoborowia, że na ołtarzu nie wolno im stawiać 3 świec, okazuje się, że księża posoborowia nie czytają wprowadzenia do mszału (ich mszału, tego nowego, obecnie powszechnie stosowanego, w języku narodowym, mszału Bugniniego). http://www.kkbids.episkopat.pl/?id=201#id=224 Mówią, że to nieważne, jak się odprawia.

   Pytają, nie przesadzajmy, ile było świec w czasie Ostatniej wieczerzy? Odpowiadam, że to błąd potępiony przez Kościół, m.in. Piusa XII, uważać, że ołtarz jest stołem, a msza jest tylko pamiątką Ostatniej wieczerzy, bo msza jest uobecnieniem Ofiary Krzyża, a nie pamiątką Wielkiego Czwartku. Mówią, że to było przed soborem. (Akurat sobór antywatykański z 1962 roku nie zmienił rytu mszy, ale nawet podkreślił, że ma być zawsze odprawiana po łacinie, a tylko w czytaniach i kazaniach można dopuścić języki narodowe.) Przed soborem, a po soborze, Janie Pawle jest inaczej… Wtedy pytam: ale Pius V i Pius XII nie przestali być katolikami, czy tak? Wtedy się irytują. Mówię im, że liturgia to przecież najświętsza działalność Kościoła na Ziemi.

   A jak mówię, że kapłan jest zobowiązany odprawiać mszę zgodnie z dokumentami Kościoła, odpowiadają, że jestem faryzeuszem, bo przywiązuję wagę do przepisów. Bo oni widzieli, że Jan Paweł II odprawiał na byle czym, oni też odprawiali na kamieniu, desce, byle czym, z takim a takim biskupem, kardynałem razem odprawiali… Więc jest git. Oni nawet dokumenty posoborowia lekceważą. Ani księża, ani wierni nie wiedzą, jak należy zachować się na mszy.

   W związku z tym… (Proszę gospodarza o jednorazową dyspensę na spam.) Proponuję szanownym czytelnikom-komentatorom mały spam-quiz (po polskiemu: mielonko-zgadywankę). Usprawiedliwieniem niech będzie, że rzecz odnosi się do POSŁUSZEŃSTWA kapłanów i wiernych papieżom posoborowym i posoborowym dokumentom kościoła.

   QUIZ
   Według obowiązujących po soborze norm, co jest prawidłowe na mszy świętej:

   1. Znak pokoju jest w nowej mszy: a) niezbędny, obowiązkowy, bo przecież nikt z nas nigdy nie widział na oczy nowej mszy bez znaku pokoju b) nieobowiązkowy – opcjonalny?

   2. Przekazuje się go prawidłowo: a) w milczeniu b) wypowiadając słowa: Pokój Pański niech zawsze będzie z tobą c) wypowiadając słowa: Pokój z tobą d) wypowiadając słowa: Pokój nam wszystkim e) przybijając piątkę lub żółwika?

   3. Przyjmujący odpowiada na ten gest: a) w milczeniu b) Alleluja! c) Amen d) Pokój nam wszystkim e) rozglądając się dokoła po twarzach i lekceważąc moment, kiedy Hostia jest łamana i Ciało Pańskie łączy się z Krwią Pańską w kielichu?

   4. Kapłan udzielający komunii świętej: a) może zabronić b) nie może zabronić – przyjąć jej w pozycji klęczącej?

   5. Wszyscy w czasie odmawiania Wyznania wiary, gdy wymawiają słowa: „i za sprawą Ducha Świętego przyjął ciało z Maryi Dziewicy i stał się człowiekiem”: a) głęboko pochylają się b) klękają c) podskakują d) nie zmieniają postawy ciała e) rozmawiają z sąsiadem o kazaniu?

   6. Czynią skłon głowy, gdy wymawiają razem imiona Trzech Osób Boskich, imię Jezusa, Najświętszej Maryi Panny oraz Świętego, na którego cześć odprawia się Mszę św.: a) wszyscy b) nikt c) kto chce d) faryzeusze e) tylko hejterzy, którzy nie rozumieją, że są nowe czasy, a nowej mszy mamy się czuć przede wszystkim swobodnie?

   7. Nową mszę w języku narodowym: a) wolno kapłanowi odprawiać przodem do krzyża, tabernakulum i ołtarza – stojąc po tej samej stronie stołu, co lud za jego plecami b) wolno odprawiać tylko przodem do wiernych, którzy są najważniejsi i tyłem do Pana naszego i Boga, Jezusa Chrystusa w Najświętszym Sakramencie obecnego rzeczywiście i stale w tabernakulum?

   Polubienie

   • [Poprawka do p. 4: *przyjąć ją]
    Odpowiedzi
    1) b, 2) a, b lub c, NIGDY: „POKÓJ NAM WSZYSTKIM”, 3) a lub c, ZABRONIONE: „POKÓJ NAM WSZYSTKIM”, 4) b, 5) a … lub b (w uroczystość Zwiastowania i Narodzenia Pańskiego), 6) a, 7) a.
    Brawo! Pina Colada ma w większości słuszne intuicje!
    Brawo! Marzena nie zrobiła żadnego błędu!

    😉

    Polubienie

   • Właśnie, interesowałby mnie punkt 7a. Podany przez Rzymskiego Katolika link (wprowadzenie do Mszału Rzymskiego) np. w punktach 124 czy 146 stanowi, że kapłan winien być zwrócony twarzą do ludu. Czy są jakieś źródła, które potwierdzałyby odpowiedź 7a??

    Wiemy, że np. Papież Benedykt zaczął stosować taką ideę, że był co prawda zwrócony twarzą do ludu, ale przed sobą miał Krzyż. Czyli podczas obrzędu Mszy spoglądał na ten Krzyż, a wierni nie widzieli twarzy Papieża. Jak mówił Stanisław Krajski u nas podobnie próbował odprawiać Mszę ks. Jacek Bałemba. Jednak spotkał się ze sprzeciwem przełożonych, którzy zabronili mu takiego sprawowania Mszy (mimo, że robił tylko to co robi Papież, który jest pierwszym liturgiem)…

    Polubienie

   • Zerknijmy. To jest kardynał Dziwisz i koncelebra, czyli wyciągamy wniosek: to musi być nowa msza Bugniniego. Nie niszczy się przecież we wszystkich zabytkowych kościołach ołtarza, jeśli nie ma w prezbiterium miejsca na wstawienie posoborowego stołu. Na Wawelu sprawuje się nową mszę Bugniniego „po staremu”. Jest wymóg, żeby nowe kościoły były wznoszone ze stołem w prezbiterium, aby można było odprawiać, patrząc ponad stołem w oczka ludziom. Ale nigdzie nie jest napisane, że nie wolno odprawiać twarzą do Pana naszego obecnego w tabernakulum. Zauważcie, że punkty 124 czy 146 mówią, że kapłan jest wtedy zwrócony twarzą do ludu, gdy go wzywa do modlitwy. Ale podobnie jest w tradycyjnym rycie rzymskim, we mszy świętego Grzegorza, mszy świętego Piusa V, mszy potrydenckiej. Kapłan całuje ołtarz, odwraca się do ludu i mówi: Dominus vobiscum. Więc to nie jest przekreślenie możliwości sprawowania Najświętszej Ofiary przez kapłana ODWRÓCONEGO W TYM SAMYM KIERUNKU, co lud. Z tej perspektywy trzeba na to patrzeć: wszyscy w jednym kierunku! A nie w kółku wzajemnej adoracji.

    Księża się nie chcą narażać biskupom. Więc nie wyskakują przed szereg, robią, jak pokazali w seminarium. Ale można inaczej.
    Oto dowód:

    Polubienie

   • Słusznie. Bardzo celne spostrzeżenie. Ciekawe zatem jaka geneza kryje się za owym „nowym zwyczajem” odprawiania Mszy twarzą do ludu? Kto to po raz pierwszy zastosował i jak to zostało rozpropagowane? Można się tylko domyślać, że brali w tym udział „przedstawiciele” wywodzący się (podobno) od budowniczych katedr…

    Jest chyba jednak rzecz bardziej istotna od tego w którą stronę spogląda kapłan w czasie Mszy (choć oczywiście to też jest ważne) – zmiana znaczenia Mszy z Ofiary na Ucztę…

    Polubienie

 3. Czlowiek wybrany po Benedykcie XVI na papieza jest wybrany niekanonicznie przez knowania grupy masanskich kardynałów, którzy opanowali Watykan po SWII.
  Zatem nie jestesmy winni posluszenstwo temu czlowiekowi, tylko zmuszonemu nielegalnie do abdykacji Banedyktowi. Nawet jesli on sam przekonuje, że abdykacja jest wazna. Ten sąd czyni takze pod przymusem.
  JPII wydal w sprawie abdykacji specjalny dokument, mowiacy, że moze ona zajść tylko z woli samego papież bez jakichkolwiek naciskow zewnetrznych.
  Nie można byc posluszmym jednoszesnie nauczaniu Benedykta i antynauczaniu Framciszka- a roznice tych nauczan są juz dziś bardzo duże.
  Zatem kazdy kto jest posluszny legalnemu papieżowi Banadyktowi silą rzeczy nie musi, a nawet nie moze byc posluszny Falszywemu Prorokowi.

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s