Magisterium papieskie a szereg luźnych wypowiedzi – Franciszek myli jedno z drugim?

Vatican PopeNie wszyscy wyłapali powagę tego, co Franciszek powiedział w wywiadzie udzielonym 7 grudnia 2014 roku argentyńskiemu dziennikowi La Nacion. A brzmi to jak dyktatura subiektywnej prawdy. Franciszek stwierdził: „Ja nieustanie wypowiadam się, głoszę homilie. Oto magisterium. To jest to, co ja myślę, nie to, co media twierdzą, że ja myślę. Sprawdźcie to; to jest bardzo jasne”.

Twierdzenie o samym sobie, że jest się magisterium Kościoła, pojawiające się nawet na ustach papieża, zapiera dech w piersiach! Nie wszystkie bowiem wypowiedzi papieskie stanowią magisterium, a tym bardziej nie to, co subiektywnie myśli papież, stanowi nauczanie Kościoła. Nikomu z poprzednich papieży nawet nie przyszłoby do głowy, by wygłosić tak górnolotny osąd o samym sobie i o swoich wypowiedziach – tym bardziej bez konkretnego, jasnego rozróżnienia, czym jest magisterium, a czym ono nie jest, i jakie są jego granice. Kolejna mętna wypowiedź Franciszka. Czy więc aby na pewno we wszystkich swoich wypowiedziach Franciszek jest taki jasny i niedwuznaczny?    

Pewien katolicki blogger ujął to w ten sposób: „Heretyckie i zdegenerowane wypowiedzi tego człowieka, to z całą pewnością nie magisterium. Ale z całą pewnością on o sobie tak myśli”.

Wielu ze świata teologów zbiera te perły Franciszkowego „magisterium”, z których po mozolnej pracy zrobiono już nawet cały plik pdf. Łącznie ze źródłami tych jego wypowiedzi. Jest na razie wersja angielska: tutaj. Trzeba przyznać, że aby tego dokonać, potrzeba było wielkiej ilości czasu i analiz, bo Franciszek dzień za dniem wygłasza stwierdzenia, które są bądź na granicy nauczania Kościoła, bądź wedle niektórych już niekiedy w jasny sposób wychodzą poza nie. Istnieją już setki stron jego wypowiedzi, wywiadów i tych sławnych homilii z Domu Świętej Marty, w których zawsze znajdzie się coś niesamowitego, coś kontrowersyjnego, coś, co wydaje się, że jest bardziej inwencją Franciszka niż zdrową myślą Kościoła.

 

(post nadesłany, źródła
ang. tłum wywiadu: http://americamagazine.org/issue/we-must-reach-out
http://americamagazine.org/issue/we-must-reach-out
https://mundabor.wordpress.com/tag/the-most-astonishing-hypocrite-
in-church-history-tmahich/
)

2 uwagi do wpisu “Magisterium papieskie a szereg luźnych wypowiedzi – Franciszek myli jedno z drugim?

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s