Kardynał Zen: Nie ma obowiązku podążania za papieżem, który podejmowałby decyzje przeciwko wierze

pascha09-zenJeden z czołowych liberalnych polskich portalów katolickich deon.pl (niejednokrotnie pozostający już na pograniczu wiary katolickiej albo wprost sprzeciwiający się jej w pewnych sprawach) zamieścił w jednym z ostatnich artykułów krótki opis zbliżenia, jakie dokonuje się między władzami komunistycznych Chin a Watykanem za czasu Franciszka (link poniżej). Na końcu artykułu jego autor, o. Jacek, zauważa, że są dwie skrajności – uzurpowanie sobie przez rząd Chin prawa do nominacji biskupów oraz, z drugiej strony, jakieś, dokładnie nie określone poza jednym przypadkiem, odłamy Kościoła podziemnego nieuznające Rzymu. Nie zauważa jednak…

…że jest przecież zasadniczy Kościół podziemny, ten wierny wierze katolickiej, Rzymowi.

Tymczasem kardynał Zen z Hong-Kongu, zaniepokojony paktowaniem Franciszka z władzami Chin, stwierdza:

„Nie widzimy jakiegokolwiek znaku, który pobudziłby nadzieję, że komunistyczne Chiny mają zmienić swoje restrykcyjne nastawienie do religii… Jest nie do pomyślenia, by pozostawić początkową propozycją [osób na biskupa] w rękach ateistycznego rządu, który nie może w jakikolwiek sposób rozeznać tego, czy kandydat na biskupa jest odpowiedni”.

„Jeśli zostanie osiągnięte porozumienie pomiędzy Chinami i Stolicą Apostolską, to z pewnością będzie ono miało „zgodę papieską”. Ale katolicy w Chinach nie będą zobowiązani, by brać je pod uwagę, jeśli ich „sumienie” mówi im, że jest to „przeciwko zasadom ich wiary”.

Sytuacja Kościoła w Chinach jest trudna, wielowątkowa i wymaga pewnie głębszych analiz.

Do czego jednak dąży Franciszek? Czy w dialogu z systemem antykatolickim zdradzi zasady wiary albo Kościół podziemny w Chinach, ten prawdziwie wierny wierze katolickiej, Rzymowi?

O. Jacek pisze na końcu artykułu: „odrzucanie dialogu ustawia nas poza Kościołem”. Nie chciałbym analizować tego krótkiego jednozdaniowego podsumowania, które jest mimo wszystko dość wątpliwe, powiedziałbym jednak: wejście w dialog ze złem i porzucenie w dialogu prawdy i wiary także stawia nas poza Kościołem.

 

Źródła:
^^^http://www.deon.pl/religia/kosciol-i-swiat/komentarze/art,2626,wymowny-prezent-z-chin-dla-papieza.html
^^^http://whatisupwiththesynod.com/index.php/2016/10/22/catholic-cardinal-to-catholic-faithful-no-obligation-to-follow-a-pope-who-betrays-the-church/

 

25 uwag do wpisu “Kardynał Zen: Nie ma obowiązku podążania za papieżem, który podejmowałby decyzje przeciwko wierze

 1. Nigdy nie było takiego obowiązku… Żaden katolik nie przyjmuje sakramentów w imię papieża, tylko w imię JEZUSA CHRYSTUSA…

  Należy dodać, że kardynał Zen był i jest wielkim zwolennikiem papieża Benedykta XVI, a obecnie jest prześladowany, marginalizowany i ignorowany przez nową administrację fałszywego proroka.

  Nadchodzi też kolejna herezja… wyjazd do Szwecji antypapieża Franciszka i możliwość pojednania z Luteranami : TYLKO NA JAKICH ZASADACH????????
  {przypominam, że Franciszek nie obchodził święta Cudu Fatimskiego 13 października – SKANDAL I ZDRADA FATIMY – tylko zamiast tego oddawał czesć czekoladowej figurce Lutra na Watykanie!!!)

  O pojednaniu z Luteranami się już oficjalnie pisze…

  https://cruxnow.com/interviews/2016/10/21/pope-sweden-break-ground-inter-communion-bishop-says/

  Polubienie

  • http://www.ekumenizm.pl/ekumenizm/na-swiecie/luteranie-przystapili-do-eucharystii-w-watykanie-i-dobrze/

   (fragment)
   „W momencie przystępowania do Komunii luteranie, zgodnie z przyjętym zwyczajem położyli prawą rękę na lewymi ramieniu, sygnalizując, że nie mogą przystąpić do Eucharystii, a jedynie mogą otrzymać błogosławieństwo.

   +++Celebrans dał jednak do zrozumienia, że chce im udzielić Sakramentu, a ewangelicy z tego zaproszenia skorzystali, w tym bp Samuel Salmi, biskup diecezji Oulu Kościoła Ewangelicko-Luterańskiego Finlandii. Według luterańskiego duchownego gest ten jest wyrazem nowego nastawienia Watykanu, podczas gdy media katolickie przedstawiają wydarzenie jako incydent spowodowany nadgorliwością i niesubordynacją kapłana celebrującego mszę.”

   A zobaczmy,jak jest to przedstawione tutaj:
   http://www.pch24.pl/luteranski-biskup-przyjal-komunie-w-bazylice-sw–piotra–diecezja-helsinska-interweniuje,40880,i.html

   Oczywiście to było „poza” wiedzą FP, jak wszystko z resztą jest rozwalane „poza” jego wiedzą.A niżej dokument,że wszystko było przemyślane,a my mamy to łyknąć,jak”pelikany”

   Click to access rc_pc_chrstuni_doc_2013_dal-conflitto-alla-comunione_pl.pdf

   Skoro oni już od dawna noszą koloratki,to zmierzało ku temu,co teraz widzimy.Ktoś przecież nad tym pracował.Ja im nie wróg,to nie o to chodzi,chodzi o właściwe pojednanie,o przyjęcie przez nich reguł,jakie dał Pan Jezus.Chodzi o Sakramenty,a tak!,….to jest kabaret i kto to robi?!

   Polubione przez 1 osoba

   • I pomyśleć,że robią to nasi, mając na uwadze uprzejmości,ale bez trzymania się tego,jak Pan Jezus prosił.
    Nasuwa się pytanie:JAKA JEST DZISIAJ KOLEJNOŚĆ? i KTO JĄ NARUSZA?

    „Wszystko czego was uczyłem zostanie odwrócone tyłem do przodu, do góry nogami i lewą stroną na wierzch. Ponieważ tak wielu nie rozumie naprawdę Mojego Nauczania i tak niewielu z was uważnie słucha Ewangelii w odniesieniu do wydarzeń, które prowadzą do Mojego Powtórnego Przyjścia, to nadal będziecie zdezorientowani.”

    „Wąż jest tak bardzo ostrożny, żeby nie ujawnić swojej prawdziwej istoty, że jego rzeczywiste, niegodziwe zamiary wobec każdego dziecka Bożego są ukrywane, a on sam przedstawia się swoim nielicznym wybrańcom, jako uroczy, piękny książę, ukazując się przed nimi w najbardziej uwodzicielski sposób. Tak jak Ja nawiązuję kontakt z Moimi wybranymi prorokami, tak też wąż przekazuje antychrystowi specjalne orędzia, które on starannie dokumentuje i dzieli się nimi ze swoją hierarchią na Ziemi.
    +++Orędzia te zawierają instrukcje zbezczeszczenia Mojego Kościoła
    w ramach przygotowań do objęcia tronu przez antychrysta i oszukania świata, by ten uwierzył, że antychryst jest Chrystusem, Zbawicielem Świata.
    Strzeżcie się wy wszyscy, którzy odrzucacie to ostrzeżenie. Wkrótce wielu z Moich uczniów, którzy Mnie kochają, ale którzy nie wierzą w te Orędzia, napotka wielkie niebezpieczeństwo. Rozpoczął się plan odciągnięcia was ode Mnie i jeśli nie pozostaniecie ostrożni i czujni, będziecie zwabieni do jaskini ciemności. Antychryst będzie gorliwie naśladował wszystkie aspekty Mojej Boskości, o których dowie się od węża. Wąż obserwował Moje Ukrzyżowanie i tylko on zna jego szczegóły, które towarzyszyły temu strasznemu wydarzeniu. On będzie Mnie wyśmiewał, pouczając swoje oddane sługi jak przywrócić rytuały w Moim Kościele, lecz ustanawiając je w odwróconej postaci. Wezmą Moje Słowo i dodadzą do Niego nowe ohydne części, żeby oddać cześć bestii, a wielu nie pojmie tego znaczenia.” KP 16.10.2013

    ŚWIĘTY BOŻE,ŚWIĘTY MOCNY
    ŚWIĘTY NIEŚMIERTELNY
    ZMIŁUJ SIĘ NAD NAMI.

    Polubienie

  • ŚWIADECTWA
   Zobaczcie z jaką dziecięcą pokorą i ufnością potrafią iść przez życie,mimo,że nie mają łatwo.

   Na Zachodzie ,ale i widać,że u nas także Pan Bóg jest tylko na ustach i nie nawiązuję tu do prześladowania,ale do stosunku względem Boga.Czyż by właśnie w krajach prześladowanych za wiarę,rozumiano ją właściwie?.Po ich twarzach widać,że nie są zakłamani i wiedzą w Kogo wierzą i Komu wierzą.

   Polubienie

 2. wzruszające świadectwa ale tak naprawdę żal mi tych ludzi bo nikt im nie pokazał czym jest prawdziwa tradycja Katolicka czym jest Msza Św czym są Sakramenty czym jest Spowiedż Św itp w tych wszystkich świadectwach brakuje kapłańskiego prowadzenia

  Polubienie

  • Radosław , 24 Październik 2016 at 16:23

   Jeśli nawet mają jakieś braki w formacji i nie poznali Sakramentów w starszym – niewątpliwie nieskazitelnym rycie trydenckim, to i tak liczy się siła Ich serc i mogą być Oni o wiele bliżsi Panu Bogu i lepsi ogólnie jako Katolicy niż niejeden napompowany Tradycjonalista odmierzający suwmiarką odległość między świecami na tradycyjnym ołtarzu.
   Nie żebym się czepiał, tak najogólniej piszę …

   Polubienie

 3. Robercie nie wiem kogo masz na myśli czy sedewakantystów czy skrajnych lafabrystów bo jeśli tak to się z tobą zgadzam co do odmierzania świec na ołtarzu chociaż nie do końca wiedz o tym że uznaje obydwa ryty Rzymskie ponieważ oba są ważne przykro mi z tego powodu że być może natrafiłeś na skrajnych fanatyków którzy plują na Chrystusa w NOM a czczą Go w Ordo jest to sprzeczność i błądzenie wyraziłem tylko swój żal z tego powodu że nie poznali Sakramentów Świętych co nie znaczy że nie patrze na nich z miłością i z całego serca życzę im zbawienia wiecznego z mojej strony mają zapewnioną modlitwę czy będzie ona kierowana w nowym czy w starym rycie to wszystko

  Polubienie

  • Ok, widzę że się rozumiemy. Nie chodzi mi już o jakieś rozgraniczanie sedek/lefebrysta/indultowiec ; wszędzie może trafić się pozer lub bezduszny fanatyk; co nie znaczy, że wszyscy tacy są.
   Fajnie, że jesteś spoko Koleś i nie ma w Tobie pychy.
   Pozdrawiam.

   Polubienie

   • – sedek/lefebrysta/indultowiec ; wszędzie może trafić się pozer lub bezduszny fanatyk

    Oczywiście doceniam poszczególne racje po stronie Sedeków i Piusowców.
    Ale nie popieram ich strategicznych wyborów (nieważność święceń biskupich i ostatnich kilku Papieży czy ,,uznawanie” Papieża i jednoczesne Go nie słuchanie). Taka postawa jest albo wątpliwa albo absurdalnie dramatyczna.
    Środowiska tzw. indultowe są mi najbliższe, ale tam też można się spotkać z elitarnym pozerstwem.
    Myślę, że trudno dzisiaj w ogóle znaleźć środowisko katolickie, które było by wolne od jakiś marginalnych wypaczeń. Nie powinniśmy więc pochopnie się zrażać.
    Do siebie też to piszę, bo dzisiaj wiem, że mogłem kiedyś roztropniej oceniać Ludzi. Ale nie wszystko można od razu ogarnąć; szczególnie gdy jesteśmy dość mocno w coś zaangażowani.

    Polubienie

 4. Robercie to napiszę ci taką rzecz to akurat jest nie prawdopodobna przynajmniej z mojego punktu widzenia wyobraż sobie że w mojej diecezji a dokładnie łódzkiej powstała tradycja oficjalna za pełną zgodą i aporobatą naszego Biskupa miejsca kapłan który się nami opiekuje otrzymał na piśmie wręcz czyli jako oficjalny dokument z kurii wyznaczający naszego kapłana do udzielania Sakramentów Świętych właśnie w starym rycie łącznie ze Mszą nieprawdopodobne jest to że te pisma mają charakter dokumentu to nie jest żadna zciema bo widziałem je na własne oczy tak że nie musimy dezerterować do kaplic bractwa P10 to właśnie wierni z bractwa zaczęli przychodzić do Kościoła oczywiście zdarzają się nieprzemakalni w tej kwestii ale nikt do niczego nikogo nie zmusi i powiem ci że coraz więcej ludzi przychodzi i korzysta z sakramentów Chrztu Pierwszej Komunii Świętej ludzie z bractwa to widzą i przychodzą jak widzisz Bóg sobie działa po swojemu. Takie tam małe świadectwo na to że Bóg jednak działa i nie ma zamiaru przestać

  Polubienie

 5. To jest dla nas katolików ogromny egzamin z wiary i katechizmu. Żeby widzieć herezje F. trzeba wierzyć i znać katechizm. Jest odsiew. Ci którzy nie wierzą i nie znają Pisma św i Tradycji pójdą za F. na potępienie. Słuchać trzeba raczej Boga niż ludzi i mieć odwagę stanąć w prawdzie.
  Nie wierzę w to, że ktokolwiek, kto zna, wierzy i jest otwarty na działanie Ducha św może dać się zwieść temu człowiekowi. To niemożliwe.

  Polubienie

  • Zastanawiające jest,że prześladowanych tak nie przyjmuje na audiencję,jak prześladowców naszej religii.Ten prezydent to socjalista.Nie tak dawno sam odwiedził również socjalistę,Evo Moralesa,który to wręczył mu „piękny” prezent.Dokładając do tego niedawno wybranego czarnego papieża jest nim Arturo Sosa,który też jest socjalistą,to nasuwa mi się pytanie,czy teraz w habitach chodzą marksiści?? 😉
   Przypomnę jeszcze raz,że „Ojciec Arturo Sosa Abascal, dyrektor magazynu SIC, w wywiadzie dla magazynu „El Nacional”, z Caracas, 3 lipca 1979 roku powiedział mi.in.; „uważam całkowicie za realną konwergencję między marksistowskim socjalizmem a chrześcijaństwem, tak jak ukazuje to Nowy Testament.” – siupy sobie robią i patrzą na nasze reakcje.

   Po tym,co się teraz dzieje,to wydaje mi się,że zbliżamy się do globalnego komunizmu.
   Ciekawe co szykują nam na Święta Bożego Narodzenia,tempo jest wariackie,a w zeszłym roku rzekomo powiedział,że
   http://zmianynaziemi.pl/wiadomosc/papiez-twierdzi-ze-tego-roku-moze-byc-ostatnie-boze-narodzenie
   prawdopodobnie także zrobiła to królowa Elżbieta również:
   http://detektywprawdy.pl/2015/12/27/przeslanie-krolowej-na-swieta-2015-cieszcie-sie-ostatnimi-swietami/

   Nie wiem ile w tym prawdy,bo nie można tego zweryfikować,ale patrząc na sytuację światową,oraz zaangażowanie Kościoła w bardzo dziwne sprawy(polityczne),które więcej zajmują czasu niż Słowo Boże,a jednocześnie debaty nad zmianami Nauczania Chrystusa,aby „ulepszyć” zbliżenie do pogan ,oraz zajmowaniem się jego sprawami drugorzędnymi i zbaczaniem z kursu,to chyba już nic mnie nie jest w stanie zdziwić.Choć nigdy nie wiadomo,co jutro może jeszcze pokazać.
   Módlmy się o Łaskę Wytrwałości,cierpliwość,wierność i większą ufność -Bogu,bo w strasznych czasach żyjemy i pomyśleć,że jeszcze tyle „atrakcji” przed nami.

   Polubione przez 1 osoba

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s