W przededniu świętowania reformacji. Pomnik Lutra w Watykanie oraz nowa definicja „letnich chrześcijan”

pope_francis_luther3_810_500_55_s_c125 października 2016 – W przyszłym tygodniu papież Franciszek wybiera się do szwedzkiego Lund, by tam uczestniczyć w otwarciu roku jubileuszowego upamiętniającego 500-lecie reformacji, za której symboliczny początek przyjmuje się 31 października 1517 roku, kiedy to Marcin Luter przybił swoje 95 tez na drzwiach kościoła zamkowego w Wittenberdze.

13 października do watykańskiej Auli Pawła VI na spotkanie z papieżem przybyła grupa tysiąca luteranów i katolików z Niemiec. Widok papieża przemawiającego ze sceny, na której umieszczono pomnik Lutra, mógł być szokiem dla wielu katolików, gdyż tezy Lutra zostały odrzucone, a sam Luter ekskomunikowany przez papieża Leona X w 1520 roku. Rozłam spowodowany przez niemieckiego teologa był jednym z najdotkliwszych ciosów zadanych Kościołowi w ciągu jego dwutysiącletniej historii.

Podczas spotkania Franciszek w jeszcze mocniejszych słowach przestrzegł przed nawracaniem innych ludzi. Kilka tygodnia po stwierdzeniu, że próby nawracania prawosławnych na katolicyzm są  „bardzo poważnym grzechem przeciwko ekumenizmowi”, papież powiedział pielgrzymom, że nie jest „prawnie dozwolonym” przekonywać [niechrześcijan] do swojej wiary. Franciszek zaproponował także nową definicję „letniości”, która według niego cechuje chrześcijan „chętnych do obrony chrześcijaństwa na Zachodzie, lecz jednocześnie negatywnie nastawionych wobec uchodźców oraz innych religii”.

Słowo „letni” ma szczególny wydźwięk dla chrześcijan ze względu na słowa Chrystusa z Apokalipsy św. Jana: „Znam twoje czyny, że nie jesteś zimny ani gorący. Obyś był zimny albo gorący! A tak, skoro jesteś letni i ani gorący ani zimny, mam cię wyrzucić z moich ust” (Ap 3, 15-16). Wersy te zwykle interpretuje się jako potępienie wybiórczego podejścia do nauki Chrystusa. Jak objaśnia Konferencja Biskupów Katolickich Stanów Zjednoczonych: „połowiczne zaangażowanie w wiarę wzbudza obrzydzenie u Chrystusa”.

Zapytany o to, co podoba mu się w Kościele Luterańskim, Franciszek odpowiedział: „Lubię dobrych luteranów, którzy naprawdę żyją swoją wiarą w Jezusa Chrystusa. Natomiast nie lubię letnich katolików i letnich luteranów”. Portal włoskiego dziennika „La Stampa” Vatican Insider cytuje papieża nazywającego „sprzecznością” postawę chrześcijan „chętnych do obrony chrześcijaństwa na Zachodzie, lecz jednocześnie negatywnie nastawionych wobec uchodźców oraz innych religii”.

Powołanie się Franciszka na słowa Chrystusa w odniesieniu do osób niechętnych innym wyznaniom jest być może ostrzeżeniem dla tych, którym nie podoba się, by papież 31 października oddawał Lutrowi honory. Szwedzki profesor katolicki Clemens Cavallin w swoim eseju poświęconym obchodom w Lund wykazuje, że materiały liturgiczne modlitwy powszechnej kreślą bardzo pozytywny obraz Lutra: „jawi się w nich jako religijny bohater, który odnalazł drogę do prawdziwszej wersji katolicyzmu”. Cavallin zauważa też, że w przewodniku liturgicznym sekcja zatytułowana Dziękczynienie ma wyrazić „naszą wspólną radość za dary otrzymane oraz na nowo odkryte dzięki odnowie i impulsom reformacji. Po modlitwie dziękczynienia całe zgromadzenie łączy się w dziękczynnym śpiewie chwalącym Boże dzieło”.

„Ekumeniczna podróż pozwala luteranom i katolikom wspólnie docenić przenikliwość Marcina Lutra oraz jego duchowe doświadczenie Ewangelii o Bożej sprawiedliwości, która jest także Bożym miłosierdziem” – jak czytamy w tekście.

Sekcję kończy następująca modlitwa dziękczynienia:

Dziękujemy Ci, Boże, za teologiczne oraz duchowe spostrzeżenia, które otrzymaliśmy na drodze reformacji. Składamy dzięki za dobre zmiany i reformy, które zapoczątkowała lub które przyszły poprzez walkę z jej wyzwaniami. Dzięki Ci, Boże, za proklamację Ewangelii, która miała miejsce w czasie reformacji i która umocniła niezliczone rzesze ludzi, by żyli wiarą w Jezusa Chrystusa. Amen.

 

Powyższy tekst jest tłumaczeniem artykułu, który został napisany przez Johna Henry-Westen’a i opublikowany na Life Sites News: https://www.lifesitenews.com/news/a-statue-of-luther-in-the-vatican-and-a-new-papal-definition-of-lukewarm

Tłumaczenie nadesłane. Dziękuję.

146 uwag do wpisu “W przededniu świętowania reformacji. Pomnik Lutra w Watykanie oraz nowa definicja „letnich chrześcijan”

 1. Orędzie nr 501
  „Moja najukochansza córko,okres Ucisku trwający trzy i pół roku rozpocznie się w grudniu 2012.Będzie to okres ,kiedy antychryst pojawi się jako wojskowy bohater”

  Czyli z tego orędzia wynika ze okres ucisku się zakonćzył? /miał trwać do czerwca 2016/
  Antychryst się już pojawił na scenie jako wojskowy bohater?Kto to w takim razie jest.?

  Wiemy z Pisma Świętego ,ze okres ucisku miał trwać 7 lat,a nie 3.5 roku.
  Antychryst miał natomiast rzadzić 1260 dni.Także kolejna nieprawda.

  Polubienie

  • Znowu czepianie się jakiś szczegółów, znowu interpretacje, znowu własne tłumaczenie Pisma Świętego i niedoczytanie orędzi.. .które można tak czy inaczej rozumieć, ja już dalej nie ciągnę tej dyskusji… zachęcam do wczytania się w treści orędzi – w główne przesłanie – a nie tropinie niuansów i dorabianie teorii. Poza tym ten blog jest o Franciszku. Przepraszam, dalej nie ciągnę tematu KP.

   Polubienie

  • @Tomasz,

   Nie wiesz,czy jakiś wojsokwy bohater z obecnie toczących się wojen nie jest przyszłym antychrystem… Co my naprwdę wiemy co się dzieje na tych wszystkich frontach muzułmańskich… Czekaj cierpliwie… Po poczynaniach Franciszka wiadomo co się święci…

   Polubienie

 2. Orędzie 523

  „Antychryst będzie twierdzić,że on jest mną,Jezusem Chrystusem.”

  Przecież w taką informację nikt nie uwierzy.?Wojskowy bohater ogłosi się Jezusem Chrystusem.
  .Przecież takiego człowieka nikt nie będzie brał na poważnie.Szybciej go wezmą do wariatkowa.

  Polubienie

  • @Tomasz, popełniasz typowy błąd metodologiczny jeżeli chodzi o proroctwa. Usiłujesz z obecną swoją wiedzą wyjaśnić co jest, a co nie jest możliwe…

   Kiedyś nikt nie rozumiał pewnych fragmentów Apokalipsy zanim TV nie został skonstruowany…

   Jeżeli chodzi o bohatera wojskowego, który z czasem zostanie przywódcą świata (czyli figurą polityczną), a następnie ogłosi się zbawicielem świata, to jest to absolutnie możliwe…

   Co wiesz na temat muzułmańskiego MAHDI… zbawiciela, na którego oczekują muzułmanie? Ten spełnia wszystkie kryteria, o których tu powyżej piszesz. Czy rozmawiasz z muzułmanami na temat zbawiciela na którego oni czekają?

   Czy pamietasz czas przed abdykacją Benedykta XVI, kiedy NIKT w to nie wierzył i nabijano się z tych co wierzą i szerzą Księgę Prawdy?

   Czy wiesz też, że kiedy Hitler ogłosił się przywódcą 1000 letniego Królestwa Bożego, to cały praktycznie naród niemiecki jemu uwierzył?

   Nie uważaj, że wiesz wszystko… bo to też jest nielogiczne.

   Polubienie

 3. Bernardzie .Najwazniejsze sa szczegóły.Ja chce wykazac ,ze ta KP. nie jest prawdziwa.Jest napisana na wzór Apokalipsy,ale nie jest prawdziwa,w sensie ze pochodzi od Boga.Zamiast zajmować się objawieniem które dał Pan Jezus swemu apostołowi sw.Janowi cały czas zajmujecie się na tym blogu prywatnym objawieniem.
  Jesli Bóg my nam oznajmił prawde, nigdy by nie powiedział
  ze było 6 ukrzyzowanych wraz z nim,a 2.Bóg wie co jest napisane w Ewangelii Kazdy mistyk nam znany pisze o dwóch łotrach ,a tutaj pisze się o 6..
  Przeciez to absolutna bzdura.Nikt nigdy z normalnych osob,nie uwierzy ze było 6 ukrzyzowanych.Na kazdym obrazie,czy to w filmie religijnym jest kazanych dwóch łotrow.
  Przeciez to herezja.Podobnie posługiwanie się tą księgą jest herezją.

  Polubienie

  • To znaczy, że ja jestem nienormalny, jak wierzę w to, że Jezus w objawieniach prywatnych mógł przekazać dodatkowe szczegóły odnośnie swojego ukrzyżowania? Ten blog dotyczy po części także objawień prywatnych. Życzę powodzenia w dowodzeniu, że KP zawiera nieprawdę… tylko proszę nie na tym blogu – jak znajdziesz ciekawy argument, to proszę o maila, bo zaraz zacznę traktować wyszukiwanie i wklejane na siłę argumentów krytycznych jako spamowanie, tak samo, jak blokowałem, gdy ktoś wrzucał za dużo tekstów z orędzi jako zwolennik tych objawień. Ocenianie objawień prywatnych nie dokonuje się przez wynajdywanie szczegółów i doszukiwanie się takich czy innych interpretacji ani poprzez narzucanie własnych opinii, co jest prawdopodobne, a co nie. Nie nam o tym przesądzać, mamy tylko swoje własne odczucia. Zwykle jest tak, że im więcej gadania o tym, że coś musi być fałszywe, to tylko się wzmacnia to, co się krytykuje, także ja mam taką logikę, że jak w coś nie wierzę, to po prostu zostawiam to. Im więcej widzi się usilnej walki z objawieniami, tym większe prawdopodobieństwo, że to może być jednak prawda. Tyle proroctw jest w KP bardzo jasno zarysowanych, lepiej poczekać aż to się nie spełni. Jak to wszystko jest nieprawdą, to runie z hukiem za dwa, trzy lata, jak od Boga pochodzi, walczymy z Duchem Świętym.

   Polubienie

  • @Tomaszu, czytaj więcej ksiąg historycznych niż te jedynie KATOLICKIE… Nie mam czasu sprwadzać Katarzyny Emmerich teraz, ale jest wielce prawdopodobne, że ona wspomiała o większej ilości łotrów. Tych dwoje jest wspomniane, bo oni – jak pisze Bernard powyżej – ROZMAWIALI z Jezusem wiszącym na krzyżu… Ukazała się obecnie ksiażka HISTORYCZNA, a nie religijna o Jezusie „Killing Jesus” by Bill O’Railly, która spowodowała też wielkie poruszenie wśród wierzących z powodu pewnych odmienności od UTARTYCH POGLĄDÓW…

   BIBLIA I PROROCTWA – to księgi istotne dla ZBAWIENIA dusz, a nie księgi historyczne. I pomimo, że piszą one PRAWDĘ, to jednak piszą one PRAWDĘ Z AKCENTEM POŁOŻONYM NA ZBAWIENIE, a nie na detale, których znaczenie dla zbawienie jest ŻADNE!

   Czy wiesz ile wieków kłócono się, czy Jezus był przybity 3 czy 4-ema gwoździami do krzyża… XIX wieków się o to spierano, aż do czasów opisów podanych nam w detalach przez Katarzynę Emmerich…

   Do dziś też wielu kłóci się, który bok przeszyto Jezusowi … Czy Longinus podjechał z prawej czy lewej strony… A dla zbawienia naszego jest ważne to, że serce Jezusa zostało przeszyte dla naszego ZBAWIENIA i wypłynęła zNiego Krew i Woda…

   Dlaczego jest ponadto absolutnie możliwe, że było 6 łotrów, bo Jezus był 7!!!!!!!!!!! A liczba 7 jest liczbą BIBLIJNĄ, która zawsze oznacza doskonałość i pełnię Boga… Oto dlaczego było 6… a nie np. 4-ech…

   @Tomaszu, walka o wiarę swoją jest też walką o prawdę, nawet jak na wiele lat czasem potrzeba pozostać w niewiedzy, bo nie jest nam ona dana! To jest dobre dla naszej pokory… Bóg nam dał to co jest nam potrzebne… A reszta jest pokusą…

   Polubienie

 4. Kończac temat KP ,okres ucisku jeszcze nawet się zaczął,a dopiero się zacznie,a antychrystem bedzie osoba niezwiazana z wojskowoscia…
  Nie chciałem nikogo obrazic,złego słowa powiedziec nikomu, tylko wykazac,że ta KP nie pochodzi od naszego Boga.
  Wierzmy prawdziwemu słowu Bozemu,i nim się posługujmy i je czytajmy i tutaj prezentujmy.

  Polubienie

 5. Bernardzie,przeciez szczególy ukrzyzowania sa napisane w Ewangeliach jak rowniez u prawdziwych mistyków.
  Jesli jestes teologiem i twierdzisz,ze było 6 łotrów..

  Pozdrawiam,zycze dobrej nocy i mniej nerwów.
  Z tytułem bloga sie zgadzam.

  To tyle .Wiecej nie pisze o KP.

  Tomasz

  Polubienie

 6. Ewangelia pisze o 2 lotrach, którzy wdali sie w dyskusje, jest wielce prawdopodobne,ze bylo ich więcej…
  Od połowy 2016 r mamy WIELKI UCISK 3,5 roku
  A jesteś pewny, ze AC juz nie negocjuje

  Tu prawdopodobnie masz wizytę jego mamy u bergoglio

  https://franciszekfalszywyprorok.wordpress.com/2016/06/05/franciszek-muzulmanie-i-chrzescijanie-maja-wspolne-korzenie/

  A to byc moze jego działanie narazie lekko zza kulis

  29sek od lewej

  Polubienie

 7. To trudne dla dzisiejszego katolika bronić wiary, bo musi sam sięgnąć do istoty tego co ją określa, wychodząc poza często latami trwania w regulach bez dyskusji o nich.
  Tym bardziej trudne, bowiem ten, który miałby nas prowadzić milczy (BXVI) a uzurpator Franciszek prowadzi na manowce.
  W PRAWDZIE wytrwają jedynie ci, którzy gorliwie chcą prowadzenia przez NMP i Chrystusa, w codziennych zmaganiach życia. Na kapłanów liczyć już można coraz mniej.
  Dlatego KP jest wielkim darem, by w spokoju trwać na drodze ku ZBAWIENIU.
  Bez niej też się da ale jest to o wiele, wiele trudniejsze…

  Polubienie

  • @Zorrro… jestem z tobą w identycznym myśleniu… gdyby nie Księga Prawdy to może brnęłabym dzisiaj za Fałszywym Prorokiem usiłując usprawiedliwić jego bandyckie niszczenie KK i tak jak wielu innych oszukując samą siebie… Dzięki Księdze Prawdy wszystko co obecnie dzieje się w kosciele na świecie i woła o pomstę do nieba, jest dla mnie jasne i przejrzyste…

   Uważam to za łaskę Bożą, że trafiłam na Księgę Prawdy i rozpoznałam w niej GŁOS ZBAWICIELA MEGO…

   Polubienie

 8. Ale czy ktos zastanawial sie nad bledami kosciola katolickiego za tamtych czasow? Np. biedni ludzie nie mieli pieniedzy, aby wykupic sobie miejsce w niebie, a tego wymagal kosciol. Ja osobiscie uwazam, ze to bylo chore, a stanowisko Lutra calkowicie w porzadku. To on wlasnie sprzeciwil sie temu, i „promowal” krolestwo Boze dla wszystkich, bez wzgledu na pochodzenie i status spoleczny. No i wlasnie to tez jego zasluga, ze Kosciol katolicki uswiadomil sobie, jakie kropne bledy popelnial w trakcie historii.

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s