Ojciec Brian Harrison: Franciszek usuwa konserwatystów z Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów

francis_cfn_purgePapież Franciszek za jednym zadziwiającym zamachem zwolnił wszystkich konserwatywnych kardynałów i biskupów z watykańskiej Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów. Na celowniku znaleźli się kardynałowie Burke, Scolla, Pell, Ouellet, Ranjith oraz wielu innych. Papież usunął wszystkich dostojników kościelnych tworzących razem z prefektem dotychczasowy skład Kongregacji, zastępując ich 27 bardziej „postępowymi” członkami.

Jego Eminencja Kardynał Robert Sarah, który ostatnio naraził się na gniew Ojca Świętego, wzywając księży do sprawowania Mszy ad orientem, pozostał na czele Kongregacji, lecz jego dni są najwyraźniej policzone. Na dodatek będzie teraz otoczony nowymi, bardziej liberalnymi biskupami, którzy mają mu służyć radą i uczestniczyć w przegłosowywaniu ważnych decyzji.

Jednym z nich jest arcybiskup Piero Marini, Mistrz Papieskich Ceremonii Liturgicznych za pontyfikatu Jana Pawła II. Jako młody ksiądz był uczniem i zwolennikiem zmarłego już arcybiskupa Hannibala Bugniniego, głównego architekta posoborowej reformy liturgii. Zatem nic dziwnego, że Marini jest od dawna jawnym wrogiem tradycyjnych form liturgicznych. Jemu zawdzięczamy takie liturgiczne nowinki jak obecność lektorki z obnażonymi piersiami na papieskiej Mszy Świętej w Papui Nowej Gwinei oraz wiele innych, wątpliwych przykładów „inkulturacji”.

W 1995 w Sydney na pierwszej w historii Australii papieskiej mszy beatyfikacyjnej siostry Mary McKillop (obecnie świętej), w porozumieniu z zakonnicami bezhabitowymi, które przeważają w kurczącym się obecnie zgromadzeniu założonym przez siostrę Mary, Martini zastąpił Credo wymyśloną litanią ekologiczną, zaś akt pokuty – pogańskim tańcem w wykonaniu półnagiego, pomazanego farbą Aborygena, który przepędzał złe duchy przy pomocy dymiącej blaszanej puszki. Nakazał też świeckim szafarzom Eucharystii, by podczas konsekracji podnieśli cyboria z hostiami, tak jakby prawie „koncelebrowali”.

Przeprowadzenie tak ogromnej czystki wśród uprawnionych do głosowania członków Kongregacji – zjawisko bezprecedensowe w historii Watykanu – oznacza w praktyce bezpardonowe odrzucenie papieskiej spuścizny papieża emeryta Benedykta XVI, która ogniskuje się wokół przywrócenia tradycji, dostojeństwa i łaciny w liturgii świętej.

Czy dzisiejsza papieska czystka zwiastuje dalsze zmiany w sposobie sprawowania Mszy Świętej? Czy tradycyjny ryt rzymski, przywrócony do łask przez Benedykta XVI, nie utraci swej pozycji? Zdaje się, że możemy mieć powody do obaw.

Brian Harrison

****

Catholic World News: Papieskie porządki w Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów.(28.10.2016)

Szokującym posunięciem papieża Franciszka jest wymiana wszystkich członków Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, zajmującej się zagadnieniami liturgii.

Biskup Rzymu zazwyczaj mianował kilku nowych członków poszczególnych watykańskich kongregacji, zmieniając tych, którzy pełnili obowiązki przez kilka lat. Jednak 28 października 2016 Watykan ogłosił, że wyznaczonych zostało 27 nowych członków Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów. Jej struktura została tym samym całkowicie zmieniona, a nowe nominacje przydają jej bardziej liberalnego oraz międzynarodowego charakteru. Prawdopodobnym skutkiem tych zmian będzie ograniczenie działań kardynała Roberta Sarah, prefekta Kongregacji, który jest wiodącym orędownikiem bardziej podniosłej liturgii oraz „reformy reformy”.

W skład nowej Kongregacji wejdą, między innymi, kard. Pietro Parolin, Sekretarz Stanu, kard. Beniamino Stella, prefekt Kongregacji ds. Duchowieństwa, oraz kard. Gianfranco Ravasi, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Kultury. Najbardziej kontrowersyjną jest chyba nominacja abpa Piero Mariniego, znanego z częstych starć z liturgicznymi konserwatystami podczas pełnienia funkcji papieskiego mistrza ceremonii za pontyfikatu Jana Pawła II. Jedynym amerykańskim prałatem mianowanym na członka Kongregacji jest biskup Arthur Serratelli z Paterson, w stanie New Jersey, który przewodniczy komitetowi biskupów amerykańskich do spraw liturgii.

Z Kongregacji usunięci zostali bardziej konserwatywni kardynałowie, tacy jak Raymond Burke, Angelo Scola, George Pell, Marc Quellet, Angelo Bagnasco oraz Malcom Ranjith.

 

Dziękuję za tłumaczenie. Tekst stanowi przekład tekstu o. Briana Harrisona oraz notki prasowej z Catholic World News: Źródło:
http://www.cfnews.org/page88/files/22a89f85bceeed07846bd8db23a92171-647.html

4 uwagi do wpisu “Ojciec Brian Harrison: Franciszek usuwa konserwatystów z Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów

 1. Przecież jasno powiedział jakiś czas temu:
  W opublikowanym w niedzielę wywiadzie dla gazety „La Nacion”, wydawanej w jego rodzinnym Buenos Aires Franciszek stwierdził, odnosząc się do swych relacji z konserwatywną częścią hierarchii:
  Oni wykonują swoją pracę,
  a ja swoją.
  Ja pragnę Kościoła OTWARTEGO, WYROZUMIAŁEGO, który towarzyszy zranionym rodzinom;
  ONI(konserwatyści) MÓWIĄ ‚NIE’ NA WSZYSTKO.
  Ja Podążam Dalej Swoją Drogą, Nie Rozglądając Się Na Bok. Nie Ścinam Głów, nigdy mi się to nie podobało. Powtarzam: odrzucam konflikt.
  +Gwoździe Usuwa Się, Wypychając Je Do Góry,
  Albo Zostawia Się Je Aż Do Chwili Nadejścia Wieku Emerytalnego
  — stwierdził papież dosadnie.
  http://wpolityce.pl/kosciol/299239-papiez-franciszek-o-rzekomym-konflikcie-z-konserwatystami-nie-scinam-glow-nigdy-mi-sie-to-nie-podobalo-powtarzam-odrzucam-konflikt

  No proszę!,a tutaj lepiej już o tym powiedział Kard.Koch:
  http://wpolityce.pl/kosciol/313816-wizyte-papieza-trzeba-odbierac-jako-gest-prorocki-dyrektor-instytutu-ekumenicznego-kul-o-obchodach-jubileuszu-reformacji-z-udzialem-franciszka

  „UPAMIĘTNIENIE”.Mam dość tych kłamstw.To obraza Pana Boga.
  A jest co upamiętniać?… i wynosić na piedestał Lutra??,stawiać mu za to pomniki i jeszcze nam wmawiać,że to takie grzecznościowe i w duchu pokuty??
  Jestem zgorszona tym,że wariata się ze mnie robi. Przecież ewidentna jest „POMPA”.Potem kolejny będzie Judasz,też jest co upamiętniać,następny będzie ten,którego wyznają muzułmanie,potem buddyści i hindusi itd.
  Wiecie co?,to tak wygląda niestety,jakby na siłę ci,co reprezentują nasz Kościół chcieli pokazać Panu Bogu,że „Depozyt Wiary” jest we wszystkich religiach na świecie.No bo w końcu,jak porównuje się Pismo Święte do Koranu,to już nic nie ma znaczenia,bo i tu i tam jest Prawda.
  I kto to mówi nam??

  Polubione przez 1 osoba

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s