Krzyż zrównany z półksiężycem – jaka jest tego wymowa symboliczna?

Oficjalne logo zbliżającej się wizyty Franciszka w Egipcie (28-29 kwietnia 2017 r.). Napis: „Papież pokoju w pokojowym Egipcie”.

Piramidy, Sfinks, woda (rzeka Nil) są symbolami Egiptu. A reszta?

Czytamy w Radiu watykańskim: „Krzyż i półksiężyc w centrum logo przedstawiają współistnienie różnych czynników obecnych wśród ludu egipskiego”.

Można się zastanawiać, czy półksiężyc to odniesienie do islamu, czy do starożytnej egipskiej bogini Isztar? Niemożliwe, by reprezentował coś z chrześcijaństwa, bo oficjalne wyjaśnienie logo mówi o różnych czynnikach. Jest to więc nawiązanie do innych religii i kultur niechrześcijańskich.

Czy godzi się jednak stawiać krzyż na równi z innymi symbolami – reprezentującymi innych bogów, inną moralność?

Dalej czytamy: „Biała gołębica oznacza pokój, który jest zarówno najwyższym darem, do którego może dążyć każda ludzka istota, jak i pozdrowieniem monoteistycznych religii”.

Z oczywistością więc gołębica nie oznacza Duch Świętego, „Ducha Prawdy, którego świat przyjąć nie może, ponieważ Go nie widzi ani nie zna” (J 14,17) i który „przekona świat o grzechu, o sprawiedliwości i o sądzie” (J 16,7).

Na podstawie logo wydaje się więc, że celem Franciszka nie jest głoszenie Dobrej Nowiny, umocnienie braci w wierze chrześcijańskiej i jedynie przy okazji spotkanie się z przedstawicielami innych religii. Nie.

Jest zupełnie inaczej. Franciszek stawia chrześcijaństwo i inne religie na jednej płaszczyźnie, a pokój ma być socjologicznym efektem dialogu. Najwyższym darem płynącym nie od Boga, ale z wewnątrz ludzkiej wspólnoty braterskiej. Tak jakby Franciszek chciał przygarnąć pod swoje skrzydła wszystkich, głosząc im piękne słowa o humanizmie.

Nota bene to Franciszek jest wysunięty się na pierwszy plan. Krzyż jest daleko w cieniu. Nie znajdujemy w logo odniesienia do Boga Trójjedynego.

Czy to jest jeszcze zdrowa nauka wiary płynąca z Krzyża Chrystusowego, czy może tworzymy jakaś nową religię dialogu, jakieś nowe nauczanie i praktyki?

 

Źródło: ^^^http://en.radiovaticana.va/news/2017/03/31/official_logo_for_pope_francis_visit_to_egypt/1302568″

 

40 uwag do wpisu “Krzyż zrównany z półksiężycem – jaka jest tego wymowa symboliczna?

 1. Nie oszukujmy się kochani, wiemy do czego to wszystko zmierza.
  Plan oszukania ludzkości jest realizowany w najmniejszych detalach.

  Zresztą nie tylko w Kościele przez tego wilka w owczej skórze, ale i w w całej przestrzeni życia społecznego.

  https://encrypted-tbn0.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcSfklpWBMjZnRJe41dGFpikAP5AV-ogi9z6t6Gov1bedY5IXuZ8HA

  Oto fragment wczorajszych 02.04.2017 Wydarzeń z Polsatu.
  Jeszcze niedawno ktoś pisał – miało się wydarzyć to czy tamto, czas upływa a nic się nie wydarzyło…

  Dzieje się, dzieje, tylko nie wszystko zawsze wyłapujemy.
  Ale to na co naprawdę powinniśmy zwrócić uwagę, często zostaje nam w ten czy inny sposób mimo wszystko ukazane.

  Zachipowani pracownicy. Kontrowersyjna technologia w belgijskiej korporacji

  ” W jednej z belgijskich korporacji chipy wielkości ziarna ryżu wszczepiane pod skórę dłoni zastąpiły identyfikatory dające dostęp do firmowych usług. W chipie zapisane są też dane kontaktowe pracownika, które można przesłać w formie wizytówki na smartfon klienta. Obrońcy praw człowieka ostrzegają jednak, że chipowanie pracowników wiąże się z ogromnym ryzykiem.

  – Dla mnie chip to bardzo dobre rozwiązanie, bo swojej dłoni ani nie zgubię, ani nie zapomnę zabrać do pracy – przekonywał w rozmowie z Polsat News jeden z pracowników firmy „Newfusion”, która wprowadziła to nowatorskie rozwiązanie.”

  http://www.polsatnews.pl/wiadomosc/2017-04-02/zachipowani-pracownicy-kontrowersyjna-technologia-w-belgijskiej-korporacji/

  Polubienie

  • Niech będzie pochwalony JEZUS CHRYSTUS I MATKA ZBAWIENIA.
   Tak,jest bardzo delikatny i dyplomatyczny,nawet w żartach ta delikatność dominuje.Wszyscy zwolennicy jego też są bardzo delikatni i dyplomatyczni,to czuć i widać i my wszyscy tu o tym wiemy,bo nie da się ukryć przez te parę lat,że tak jest.
   I jeszcze jedno Papieżem jest Benedykt , czy się to komuś podoba,czy też nie.Powinnaś wiedzieć,że to Pan Bóg zawsze mówi ostatnie Słowo.Ten drugi jest tylko biskupem Rzymu,opisanym w Apokalipsie Świętego Jana,idz lepiej nawracać pogan,ale rób to tak,aby nawrócenie było do Pana Boga,a nie do biskupa Rzymu.To taka moja rada.Niech Cię PAN BÓG błogosławi i wskazuje drogę.

   Polubienie

 2. Sympozjum robienia wody z mózgu hierarchom.

  A ponieważ kardynał Kasper już wszystkie nowości przyjął, więc okazyjnie wykorzystał sytuację i zdrzemnął się smacznie maksymalnie wykorzystując czas.

  ” Luter 500 lat później” – takie sympozjum zorganizował Papieski Komitet Nauk Historycznych

  Podczas sympozjum papież Franciszek poparł ” wolne od uprzedzeń” badania, które pozwalają Kościołom prowadzącym dialog ekumeniczny ” rozpoznać i przyjąć to, co było pozytywne i słuszne w reformie i zdystansować się od błędów przesady i niepowodzeń”.

  Według niego, postępowe studia nad postacią Lutra i jego krytyki pod adresem Kościoła Katolickiego przyczyniają się do ” przezwyciężenia klimatu wzajemnej nieufności i rywalizacji, które zbyt długo charakteryzowały w przeszłości stosunki między katolikami i protestantami”.
  Jednocześnie Franciszek zwrócił uwagę na ekumeniczny postęp, bo jeszcze nie tak dawno przeprowadzenie sympozjum na temat Lutra w Watykanie byłoby całkowicie” nie do pomyślenia”.

  0:45 sek. Kardynał Kasper smacznie drzemie

  https://chnnews.pl/europa/item/3779-papiez-na-sympozjum-na-temat-lutra-to-byloby-calkowicie-nie-do-pomyslenia.html

  Polubienie

   • @Beata
    W samo sedno. Franciszek wyraźnie „bawi się” wupuszczaniem takich sugestii i czeka na reakcje ludu zwiedzionego. Doskonale wie, że ma podpisaną umowę z masonerią na 5 lat…Zatem stawiam czapkę śliwek na to,że do marca ’18 roku raczej nie zrezygnuje.
    Czy coś globalnego wydarzy się w tym czasie? Czy coś mu przeszkodzi w tej abdykacji?

    Polubienie

 3. ” Ojcze Święty módl się za nami” – pozostawiam to bez komentarza, żeby się nie denerwować.

  „Papalotry” jest prawdziwe

  W ubiegłym miesiącu moja żona i ja odwiedziliśmy katolicki sklep religijny, szukając czegoś, aby dać jednego z naszych dzieci jako prezent na uroczystość chrztu. Znaleźliśmy coś odpowiedniego – piękny krzyżyk cyny zawierający medalion w centrum przedstawiający wizerunek naszego świętego imienia dziecka.

  Był to jeden z kilku takich ciętych krzyży, z których każdy miał innego świętego lub archanioła. Wkrótce jednak wkurzyliśmy się, aby stwierdzić, że jeden z cyny przenika do sklepu nie miał ani niebieskiego świętego, ani anioła. Byliśmy w szoku, że wzięliśmy tę szybką migawkę za pomocą aparatu na telefonie komórkowym żony:
  – Jakość obrazu może nie być łatwa dla wszystkich oczu, ale otaczająca wizerunek papieża Franciszka jest napis: „Ojcze Święty Franciszek, módl się za nami”.

  Nie powinno być konieczne wyjaśnienie, dlaczego jest to całkowicie i całkowicie niekatolickie – w rzeczywistości jest to ciężkie wykroczenie przeciwko wszelkiej pobożności

  http://rorate-caeli.blogspot.com/

  Polubienie

   • „Moja szczerze umiłowana córko, już niedługo odszczepieńcy z Kościoła katolickiego, którzy wypowiedzą posłuszeństwa Bogu, zbiorą się, aby organizować złośliwe ataki na te wyświęcone sługi, którzy są wierni Prawdzie.

    Ci niewierni Mojemu Ciału zmienią wiele praw, a także utworzą nowe interpretacje znaczenia Najświętszej Eucharystii.

    Wielu świętych sług Bożych i ludzi świeckich wszystkich wyznań chrześcijańskich
    +++ będzie patrzeć, JAK DUCH ŚWIĘTY ZOSTANIE ZAATAKOWANY.

    Wielu będzie zaskoczonych tym, w jaki sposób Moje Imię i Moje Nauczanie otrzyma nową interpretację w taki sposób, że nacisk zostanie położony na powinność człowieka względem człowieka. Człowiek będzie zachęcany do miłości własnej i przedstawiania swoich potrzeb przed ołtarzem Boga.

    Na zewnątrz to podejście do chrześcijaństwa będzie postrzegane jako coś dobrego. Będzie popierać znaczenie miłości, ale nie w taki sposób, jaki nakazuje Bóg.”-Księga Prawdy 25.04.2013 godz 10:30

    Polubienie

 4. „Elity polityczne są bardziej otwarte, aby umożliwić symbole islamu w życiu publicznym, że krzyż”
  Założyciel Obserwatorium przeciwko dyskryminacji chrześcijan zauważa, że „w ogóle w Europie muzułmanie mają większą swobodę noszenia symboli religijnych lub za ich przekonania, że chrześcijanie”.

  Martin Kugler, założyciel Obserwatorium przeciwko dyskryminacji chrześcijan, stwierdził, że „w ogóle w Europie muzułmanie mają większą swobodę noszenia symboli religijnych lub za ich przekonania, że ​​chrześcijanie”.

  W wywiadzie dla CNA, Kugler wyjaśnia, że ​​w niektórych krajach Unii Europejskiej „elity polityczne są bardziej otwarte, aby umożliwić symbole islamu w życiu publicznym, że krzyż i wartości chrześcijańskie”.

  Ten ekspert w dziedzinie wolności religijnej pokazuje, że w Europie nie ma świecki ofensywa przeciwko chrześcijanom. Jako przykład wymienia przypadek stewardes i pielęgniarek, którzy zostali zwolnieni za przewożących małe krzyżyki lub usiłuje ograniczyć obecność szopek w miejscach publicznych.

  skarga Kluger w imieniu tolerancji i neutralności przestrzeni publicznej, Europejski radykalny sekularyzm stara się narzucić ideologię, która zakłada wydalenia chrześcijan z życia publicznego.

  Ten radykalny sekularyzm, podkreślił w wywiadzie, szkodzi demokracji poprzez usunięcie wszelkich transcendentalnych przestrzeni publicznej i stwarza zagrożenie dla pokojowego współistnienia ludzi. „Ludzie chcą, aby ich tradycji i ich zasady są przestrzegane,” twierdzi Kugler.
  Założyciel Obserwatorium przeciwko dyskryminacji chrześcijan ostrzega przed „niepokojącym rozwoju dotyczących poziomu nietolerancji i poziomu dyskryminacji” wobec chrześcijan w społeczeństwach europejskich.

  Mówiąc o wolności religijnej, Kugler odróżnić poziomie prawnym i prawnej -in które obejmują prawa dyskryminacji, starając się ograniczyć wolność sumienia i poziomie społecznym. „Wolność religijna w Europie jest zagrożona na tych poziomach,” mówi.
  https://infovaticana.com/2017/04/04/las-elites-politicas-estan-mas-abiertas-permitir-los-simbolos-del-islam-la-vida-publica-la-cruz/

  Polubione przez 1 osoba

 5. Braterska uścisk Franciszek kard Caffarra
  Gabriel Ariza 03 kwietnia 2017
  Mimo złośliwych plotek, że próbowali zwrócić uwagę na emerytowany arcybiskup Bolonii jako „wroga papieża” Francisco pielęgnuje uprzywilejowany umysł kardynała Carlo Caffarra. Oba zostały znalezione w katedrze w Carpi i dał się przytulić „Senza dubia”.

  „Braterska abbraccio, senza dubia” zauważył Andrea Tornielli w Tweet ze zdjęciem kochającego uścisku między kardynał Carlo Caffarra, emerytowany arcybiskup Bolonii i jednego z czterech sygnatariuszy pytania o Amoris Laetitia i Franciszek w katedra Carpi.
  Cafarra kardynał i biskup Carpi Francesco Cavina, koncelebrowali z papieżem Francisco 2 kwietnia Mszy św Placu Męczenników w Carpi, zgodnie z informacjami dostarczonymi przez ZENIT.

  Przed Mszą, było „długi uścisk” między papieżem i włoski kardynał, powiedział rzecznik Stolicy Apostolskiej, Greg Burke powiedział ZENIT. Po mszy, Franciszek miał obiad z biskupami regionu i kardynała, księży i ​​seminarzystów z Carpi.

  Polubienie

  • To jest dezinformacja!
   Prof Szyszko jest przeciw GMO i napisał specjalna ustawę o wyłączeniu spod GMO całego terytorium Polski. Niestety są siły w PiS które doprowadziły do wrzucenie tej ustawy do tzw zamrażarki.
   Temat jednak jest dalej dyskutowany, w jakim zakresie zwalczać GMO. Czylj nic nie jest ostatecznie postanowione.
   Rafale, jeśli widzisz nadzieję w takich antypolskich, agenturalnych gadzinowkach jak Polszmat i TVN to współczuję, bo donoszenie do nich ( zresztą falszywej pożywki) to strzelanie w Polską stopę i kolano zarazem….

   Polubienie

  • Tvp napewno jest 100 lepsza od tvn czy polsat tamte stacje są niemiecko ruskie nie wiem czy to prawda moim zdaniem Szyszko jest ok wycięcie drzewa na mojej działce jakie pozwolenie jeśli ktoś chce być niewolnikiem ue to proszę bardzo niech Tuskowi buty szoruje jest masa innych pozwoleń robiących neo niewolników…dzięki temu że pis wygrał ten kraj jeszcze istnieje każda następna wygrana po czy innej parti to jest już dobicie polski wtedy był by taki rząd opresyjny np po plus n jakiego nigdy nie było wcześniej. Przecież tusk i bienkowska sprzedał podpisał się ze do 2019 r poskie kopalnie będą niemieckie oczywiste jest ze chwila potym Śląsk by dostał autonomię wiadomo po co do ue podobnie jak Bielecki Lewandowski Buzek czemu na wysokim stanowisku nie ma z pis nikogo bo to polska partia

   Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s