Media katolickie i nie tylko – informacje i opinie o Franciszku

franciszek-na czarnym-mediaDrodzy czytelnicy i komentujący na tym blogu, ponieważ sytuacja w mediach ma się nieco inaczej niż za czasu, kiedy obecny pontyfikat ledwo nastał, chciałbym skierować do was małą prośbą – o uzupełnienie podanej niżej listy mediów, które widzą problemy oraz nie ukrywają faktów, a także przyzwalają na wyrażanie wątpliwości w związku z Franciszkiem.

Zasadniczo dzisiaj sytuacja w mediach i wśród katolików jest jakoś już odmienna od tego, co było 3 czy 4 lata temu. Na początku pontyfikatu Franciszka wierzący – chyba że ktoś miał szczególne powody, by myśleć inaczej – bronili nowo wybranego papieża i wyrażali nadzieje co do jego pontyfikatu.

Później nastał okres, kiedy zaczęły wychodzić na jaw niepokojące wypowiedzi Franciszka oraz fakty związane z jego osobą, ale zrzucano to jednak wszystko na karb przeinaczeń medialnych. No bo przecież, jak udowadniano, Franciszek musi być arcy-katolicki.

Jeszcze później niektórzy zaczęli mówić – jeśli ktoś chce tak to oceniać – że Franciszek jednak ma jakieś słabości i pewnie nie jest idealny, ale przecież będzie bronił prawd wiary i religii objawionej, że nie ma talentu do współpracy z mediami itp. Niejeden komentator katolicki zaczął wskazywać na różne trudności wypowiedzi, szukał przy tym jednak zawoalowanego sensu. Niemniej zdecydowania większość mediów nie przejmowała się jakimiś małymi niedociągnięciami i nie chciała dostrzec ewidentnych faktów i trudności. Baczni obserwatorzy zauważyli jednak różne niepokoje lub jakieś przejawy czegoś dziwnego, niełatwego do określenia, związanego z pontyfikatem.

Obecnie – choć w dużej części mediów katolickich, zwłaszcza polskich mainstreamowych, jest zmowa milczenia na temat niektórych faktów i wypowiedzi Franciszka, na przykład tych, które mówią o dopuszczeniu żyjących w grzechu ciężkim do Komunii – coś już drgnęło. Mam wrażenie, że na niejednego redaktora katolickiego, a tym bardziej duchownego, padł blady strach na myśl o tym, że rzeczywiście może nastać niecodzienna sytuacja w Kościele, że aby bronić nauki katolickiej, trzeba będzie odważnie sprzeciwić się przekazowi płynącemu z Watykanu.

Chociaż przez katolicki mainstream cały czas trudno przebija się cokolwiek, co jest wyrażeniem wątpliwości wobec Franciszka, to jednak coraz częściej słyszymy głosy, które odważnie mówią, upraszczając, że coś jest nie tak z tym pontyfikatem. Nie będzie można przecież w nieskończoność udawać, że nie ma czegoś, co jest, albo że niby jest inaczej, niż w rzeczywistości. Czy ktoś krzyknie głośno, że król jest nagi?

Oczywiście są też media, które stoją po stronie odstępstwa od wiary katolickiej, niekiedy nawet otwarcie chlubią się liberalizmem Franciszka, a nawet używają go do walki z nauczaniem Kościoła.

Chciałbym tutaj skierować prośbę do komentujących – sam zacznę z komentarzami – by powstrzymali się wyjątkowo z opiniami rozmaitej natury albo wklejaniem różnych wartościowych rzeczy, a jedynie zamieszczali konkretne linki do mediów, gdzie pojawia się krytyka Franciszka albo przywala się na wyrażanie wątpliwości. Mile widziany też przegląd prasy zagranicznej. Ostrzegam, że komentarze, które nie będą dotyczyły mediów katolickich albo innych, które poruszają temat Franciszka, będą kasowane. W tym poście będę trzymał rygor, jak ktoś chce pisać o innych rzeczach, wartościowych, proszę bardzo, ale pod poprzednimi postami.

Tym samym też kieruję mały, prosty apel do mediów katolickich i nie tylko – nie bójcie się prawdy, nie bójcie się faktów. Groźba, że na tronie św. Piotra będzie siedział ktoś, kto będzie wyrażał poglądy niekatolickie, a być może nawet zobowiązywał do ich przestrzegania pod pozorem pięknej nauki chrześcijańskiej, jest jak najbardziej realna. Do tej pory to zagadnienie było tylko domeną odosobnionych teoretycznych rozważań teologicznych wśród specjalistów, a tymczasem obecnie sprawa staje się bardzo praktyczna. Media katolickie mają odpowiedzialność za obronę prawdy – obowiązkiem duchownych i mediów będzie sprzeciwić się Franciszkowi, jeśliby głosił naukę inną niż pochodzącą od Chrystusa, niż daną w Kościele świętym.

23 uwagi do wpisu “Media katolickie i nie tylko – informacje i opinie o Franciszku

  • Mało jest polskich, w miarę obiektywnych, żródeł przekazujących rzetelnie aktualne informacje o Kościele katolickim. Zgadzam się co do Poloniii Christiana. /Fronda, i Mały Dziennik bazują niestety, głównie na wrzucaniu sensacji.
   Mam wrażenie, że próbują dać „Panu Bogu świeczkę i diabłu ogarek” nikomu się przy tym nie narażając. (Trzeba czytać ze zrozumieniem!)
   Na blogu nie wymieniono strony polskiego czasopisma, które od lat stara się publikować wyważone analizy, komentarze i polemiki tj CHRISTIANITAS. Przykład: wczorajszy artykuł Michała Barcikowskiego pt „Franciszek w Poroninie” (reakcja na dymisję kard. Muellera – http://christianitas.org/news/franciszek-w-poroninie/ )
   Konkluzja autora: ”
   Dlaczego przy Benedykcie XVI ludzie przynajmniej próbowali zmądrzeć?
   Dlaczego przy Franciszku tylu postanowiło zgłupieć?”

   Pozdrawiam!

   Polubienie

 1. Przykład mediów, które walczą z katolicyzmem za pomocą Franciszka, to na przykład po prostu „Gazeta Wyborcza”. Dołączył do nich w ostatnich miesiącach także http://deon.pl, który przedstawia fakty, ale nie ukazuje ich choćby jako czegoś niepokojącego, popierając tym samym odstępstwo od wiary katolickiej, np. tutaj: https://www.deon.pl/religia/serwis-papieski/aktualnosci-papieskie/art,4796,papiez-o-tym-ze-amoris-laetitia-dopuszcza-komunie-dla-rozwodnikow.html

  Polubione przez 1 osoba

 2. https://onepeterfive.com/ zamieszcza też interesujące artykuły, krytycznie opisujące obecną rzeczywistość w Watykanie.

  Jest również strona znanego teologa Kelly Bowringa http://twoheartspress.com/ Kilka dni temu umieścił tam nowy, dość długi, wpis. Nie ma on już żadnych wątpliwości kim jest Fałszywy Prorok i że wiele różnych proroctw podawanych przez świętych i mistyków Kościoła, odnośnie Czasów Ostatecznych, wypełnia się na naszych oczach. Jest tam też jego osobiste świadectwo mówiące o tym, że pewnego razu sam szatan zapowiedział mu, że zniszczy jego rodzinę (Bowring jest autorem kilku książek analizujących proroctwa podawane na przestrzeni wieków różnym świętym i mistykom Kościoła, odnosi je do obecnych czasów demaskując w ten sposób podstęp sił zła – z tym faktem ten teolog łączy to co go spotkało) i faktycznie w jego życiu zaszło wiele negatywnych zmian, których nie spodziewał się, że Bóg może dopuścić. W każdym razie interesująca strona.

  Polubienie

  • Nie wymieniono tutaj jeszcze hiszpańskojęzycznego portalu http://infocatolica.com/ na którym systematycznie publikowane są fakty z życia Kościoła świadczące o postępującej likwidacji katolicyzmu,, oraz zawarte w blogach odważne opinie kapłanów i zaangażowanych świeckich. Jeden z blogerów, ks Jose Maria Iraburu przeanalizował rozdział po rozdziale całe zło, jakie niesie ze sobą adhortacja „Amoris Laetitia”.( Wpisy z tego bloga ukazały się też w formie książkowej, jak pamiętam, opublikowane przez małe wydawnictwo w Chile.)
   PS Jestem wdzięczna Pina Colada za wyszukiwanie cennych, unikatowych materiałów źródłowych w temacie papieża Franciszka!
   Pozdrawiam!

   Polubienie

   • Droga Letycjo… tych materiałów jest o wiele więcej, ale ja nie mam czasu na wszystko. Jednak rozumiem dogłębnie (dzięki proroctwom MBM) potworne zło jakim jest fałszywy prorok i kłamstwo, które niesie on ze soba, a które niszczy kościół Chrystusa Pana. Mam świadomość, że wszystko jest przepowiedziane i musi się wypełnić, ale w wirze tej walki dusze pójdą do piekła i TO JEST MOJA MOTYWACJA… Jezus powiedział nam, że każda jedna cudza jest bezcenna i mamy zrobić wszystko, aby je ocalić…

    W Polsce istnieje franciszkomania i wręcz bluźniercze uwielbianie Franciszka bez zezwolenia na jakąkolwiek zdrową krytykę. To jest potworna pułapka dla biednych niczego niepodejrzewających dusz… KLER MA OBOWIĄZEK MÓWIENIA PRAWDY O TYM CO NAPRAWDĘ DZIEJE SIĘ NA WATYKANIE !!! Jeżeli KLER milczy – TO ZDRADZA JEZUSA…

    Polubienie

 3. Jest kilka bardzo dobrych serwisów głównie amerykańskich i brytyjskich, ale przez nie można zostać przekierowanym na inne, też bardzo sensowne i rzeczowe:
  http://www.catholicworldreport.com
  https://www.thecatholicthing.org
  http://www.catholicherald.co.uk
  https://www.firstthings.com oraz
  http://www.ncregister.com, który jest serwisem telewizji EWTN.
  W ncregister wiarygodne komentarze ma Edward Pentin, który jest watykańskim korespondentem i którego też cytują inne serwisy.
  Jak jesteśmy na EWTN, to warto oglądać The World Over z Raymond Arroyo – cotygodniowe wiadomości z Watykanu. Serwis ten jest zlinkowany na https://www.thecatholicthing.org.

  To tyle na dzisiaj.

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s