Reforma liturgii nieodwracalna?

mszaW czwartek 25 sierpnia Franciszek wygłosił do uczestników 68 Włoskiego Narodowego Tygodnia Liturgicznego w Watykanie przemówienie na temat liturgii. Ileż to dziwnych stwierdzeń znajduje się w tej wypowiedzi, są też przeinaczenia. Przede wszystkim jednak trzeba przyznać, że franciszkowe rozumienie reform i zmian jest zupełnie odmienne od tego, co w sprawach liturgii przekazywał nam Benedykt. Franciszek prowadzi nas zwykle ku dalszym zmianom, według swojskiej teologii.

Rzecz pierwsza. Franciszek mówi: „możemy stwierdzić z całą pewnością i autorytetem nauczycielskim, że reforma liturgiczna jest nieodwracalna”.
Nie jest pewne, czemu Franciszek używa słowa „my” – czy dla podkreślenia swojej osoby i funkcji? Czy może uważa, że może wypowiadać się w sprawach liturgii za jakiś podmiot zbiorowy? Ale jaki?

Niestety, co do odwracalności zmian liturgicznych Franciszek zdaje się nieco mącić w sprawach teologii liturgii. Są przecież w liturgii takie rzeczy, które są stałe, niezmienne, elementy istotne, konieczne co do ważności sakramentów. Ale jest też cała masa przepisów drugorzędnych, sprawy rytu itd. które nie decydują o ważności, a tylko dotyczą godnego sprawowania i potrzeb – i one przez Kościół mogą być zmieniane i dostosowywane. Nie można rozumieć więc słów Franciszka jako deklaracji dogmatycznej, bo to byłoby na przekór Nauczaniu Kościoła, bo w sprawach drugorzędnych, nie-istotowych, Kościół zawsze może podjąć decyzję co do dalszych zmian albo zmodyfikowania czy nawet cofnięcia pewnych przepisów, jeśli okazałyby się niesłuszne. Myślę, że nawet najwięksi katoliccy fascynaci Novus Ordo przyznają, że zmiany posoborowe nie mają charakteru istotowego. Przecież msza trydencka cały czas jest ważna.

Słowa Franciszka trzeba rozumieć więc po prostu jako deklarację praktyczną – Franciszek zdaje się mówić: ja nie chcę liturgii tradycyjnej i zamierzam w moim rozumieniu spraw dążyć do dalszej liberalizującej reformy. Ale czy można z autorytetem nauczycielskim w podniosłych słowach pouczać innych – w tym całą konserwatywnie myślącą ekipę Benedykta XVI – co do własnych przekonań w sprawach drugorzędnych? Można mieć własne poglądy, można nadawać kierunek działań, pełniąc funkcje eklezjalne, ale nie można narzucać przekonań w sprawach nie dotyczących istotowo wiary i moralności pod pretekstem doniosłego autorytetu nauczycielskiego… Katolicyzm to nie totalitaryzm, Franciszku. A jeśli wyrażasz opinię w sprawach, które nie stanowią o istocie wiary i moralności, nie jesteś nieomylny.

Po drugi fakty. Bliższe przyjrzenie się faktom, w jaki sposób realizowana była reforma liturgiczna w trakcie, a przede wszystkim po soborze Watykańskim II, pokazuje, że tak naprawdę za pontyfikatu Pawła VI, już po soborze, wprowadzono zmiany liturgiczne, które nie zostały nakazane w tekstach soboru. Myślę, że uczciwi liturgiści – choćby liberalni – są w stanie przyznać, że w Sacrosanctum Concilium nie ma wytycznych do stworzenia Novus Ordo w takim kształcie, w jakim ono obecnie funkcjonuje. Że to, co jest obecnie w liturgii, czerpie przed wszystkim z partykularnych interpretacji i z innych źródeł, a nie ma tego w słowach, expressis verbis, Vaticanum II. Gdzie jest mowa o absolutnej przebudowie rytu Mszy? Sacrosanctum Concilium jest przecież bardzo zachowawcze. Franciszek powiela tylko mitologię liturgiczną.

Po trzecie, rozbieżność z Benedyktem. Całe działanie Benedykta i jego współpracowników (można tutaj wskazać np. na ostatnie wypowiedzi kardynała Saracha) sterowało w ostatnich latach liturgię w stronę tradycyjną, konserwatywną: dozwolenie na swobodną Mszę trydencką, troska o wierność przepisom, kierunek modlitwy ku wschodowi, klękanie i Kanon Rzymski itd. Franciszek ma podejście zupełnie odwrotne, liberalizujące. Zarówno w praktyce, jak i w teorii.

Po czwarte, niektórzy komentatorzy trafnie podkreślali, że Franciszek wie, co robi. Jak che, potrafi mocno mówić kategorycznie o nieodwracalności. Ale jak sprawa dotyczy grzechu cudzołóstwa w nowych związkach, to płynie z jego ust, oraz z ust jego współpracowników, cały szereg dwuznaczności, zawiłości, pokrętnej teologii, by tylko ominąć przykazanie i dać powody do usprawiedliwienia. Gdzie jest potrzeba rzeczywistego sięgnięcia do źródeł i tradycji (liturgia), tam jest franciszkowe reformatorstwo i domaganie się nieodwracalności reformatorstwa, a gdzie jest potrzeba wierności Objawieniu, tam są rozmyte słowa. Jedyna pewność u Franciszka to taka, że czeka nas wyjście ku nieznanemu, i zostawienie tradycji za plecami. To jest dogmatyzowane.

Tekst wypowiedzi dotyczący liturgii dostępny jest na razie po angielsku i włosku. Czekamy na tłumaczenie całości papieskiego przemówienia. Może ktoś gdzieś się podejmie.

 

Źródła:
^^^https://www.pch24.pl/papiez-franciszek–reforma-liturgiczna-jest-nieodwracalna,54073,i.html
^^^http://pl.radiovaticana.va/news/2017/08/24/papie%C5%BC_do_w%C5%82oskich_liturgist%C3%B3w_reforma_liturgii_nieodwracal/1332582
^^^https://rorate-caeli.blogspot.com/2017/08/francis-we-can-affirm-with-certainty.html

176 uwag do wpisu “Reforma liturgii nieodwracalna?

 1. Kardynał Caffarra. Do końca wierny wezwaniu siostry Łucji z Fatimy
  Kardynał Meisner zmarł 5 lipca, dzień po rozmowie telefonicznej z kard. Gerhardem Müllerem zwolnionym z funkcji Prefekta Kongregacji Nauki Wiary. Kardynał Caffarra zmarł dzień po tym, jak rozeszła się wiadomość, iż profesor Josef Seifert został wyrzucony z Międzynarodowej Akademii Filozofii w Granadzie. Był jej szefem, ale ze względu na krytykę adhortacji papieskiej Amoris laetitia i stwierdzenie, że nauczanie Franciszka zaprowadzi wielu ludzi do piekła, stracił stanowisko.
  Kardynał Caffarra i profesor Seifert faktycznie niedawno odnowili kontakty. Hickson, która współpracuje z prof. Seifertem wspomina, że filozof poprosił ją o skontaktowanie z włoskim duchownym, co też od razu uczyniła. „Kardynał Caffarra po raz pierwszy dał mi zgodę na przekazanie osobistego adres e-mailowego profesorowi Seifertowi, mówiąc: – Droga Maike’u. Czytałem artykuły Seiferta. Tak naprawdę on jest moim starym przyjacielem, bardzo kochanym i cenionym przez św. Jana Pawła II. Możesz mu podać mój osobisty adres e-mailowy. C.C”.
  http://www.pch24.pl/kardynal-caffarra–do-konca-wierny-wezwaniu-siostry-lucji-z-fatimy,54403,i.html

  Polubienie

 2. Jakże się można było pomylić – sadząc, że abp Jędraszewski to naprawdę prawy kapłan !

  Marek Jędraszewski, który w sierpniu ubiegłego roku, -w pogoni za wymarzonym Krakowem – w rozmowie z moim byłym prowincjałem stwierdził,

  że z „ideą narodową nie ma nic wspólnego”.

  Mimo to, w prawicowych mediach czytałem mnóstwo optymistycznych tekstów o biskupie, który „w Krakowie zrobi porządek”.

  Tylko gdzie teraz jest abp Jędraszewski? Czyżby zapadł się pod ziemię? A może ks. Sowa pod stołem przekazał mu grubą kopertę pieniędzy, tak jak przez lata czynił z kard. Dziwiszem, który za banknoty kupczył nawet prywatnymi zapiskami i „ampułkami z krwią Jana Pawła II”? Czyżby czar abp. Marka Jędraszewskiego prysł niczym bańka mydlana?

  „Jędraszewski od lat marzył, by zostać metropolitą krakowskim. Jednak nie chodziło tu o zaprowadzenie porządku w Polsce południowej i oczyszczenia Kościoła krakowskiego z liberalnego bełkotu, ale o pompowanie własnej próżności.
  Jak poinformowała mnie członkini rodziny metropolity, „Marek to człowiek, dla którego niesamowicie liczy się kariera i pieniądze”. Metropolita nie stronił również od nepotyzmu. Jego młodszy brat Stanisław Jędraszewski, wiceprezes zarządu firmy Bauder Polska, niemieckimi dachówkami pokrył niejeden kościół. Czy to przypadek, że kurialne „przetargi” wygrywał brat biskupa? ”

  Metropolita, który nie czyni ze swoich ust cholewy, suspendowałby ks. Kazimierza Sowę natychmiast, albo przynajmniej wysłał do miejsca odosobnienia. Czyżby abp Jędraszewski, podobnie jak Stanisław Dziwisz, dał się kupić za pieniądze pochodzące z kieszeni układu establishmentu, w którym od lat porusza się krakowski duchowny? A może dają o sobie znać komunistyczne proweniencje abp. Marka Jędraszewskiego, z którymi przecież utożsamiają się układowi przyjaciele Kazimierza Sowy?

  Nie łudźmy się… Ksiądz Kazimierz Sowa nadal będzie hasał w najlepsze, a abp Jędraszewski będzie rozwijał swoją „karierę” – pisałem w czerwcowym felietonie. Na nasze nieszczęście te słowa okazały się prawdziwe.

  http://wprawo.pl/2017/09/06/kara-dla-ks-sowy-hulanki-szampany-i-drogie-wakacje-komunistyczna-proweniencja-abp-jedraszewskiego-daje-sie-we-znaki/

  Tak się zastanawiam, który z hierarchów w Polsce stanie w przyszłości w obronie Nauczania Chrystusowego, Prawdy przekazanej apostołom !

  Czy w Polsce znajdą się prawdziwi pasterze, gdy Prawda będzie wymagała głośnej obrony, czy tylko pojawią się wilki w owczej skórze, którzy dla własnej wygody i bezpieczeństwa sprzeniewierzą się Bogu !
  Z dnia na dzień odsłania się prawdziwy obraz naszego duchowieństwa i bynajmniej nie mamy my wierni, z czego się cieszyć !

  Polubienie

   • Tak chyba ma wyglądać oczyszczenie Kościoła. Wszyscy ci, którzy idą w przeciwnym kierunku, czyli z duchem tego świata będą demaskowani.

    Polubienie

  • Podcinają korzenie w narodzie.Ciekawe,co powiedziałby im Jan Paweł II i Kardynał Wyszy ński na ich słowa,że z ideą narodową nie mają nic wspólnego.Myślą,że sprzedają nas,a tym czasem sprzedali siebie.Nie chcą się opamiętać,więc za nimi nie pójdziemy!!Dziękuję,że to dałaś,bo do tej pory modliłam się za Abp.Jędraszewskiego,jako za osobę prześladowaną.Teraz zmieniam intencję.Swoim zachowaniem spowodują,że my im już nie zaufamy.Jedyny gest,jaki mogą wykonać,to przyznanie się do winy.Każdy z nas jest słaby i popełnia błędy w życiu,ale TE błędy u nich tyczą się narodu naszego,naszej zdrady wobec Ojczyzny.Kompletnie odlecieli,albo tacy zawsze byli,a myśmy tego nie widzieli. Kardynał Wyszyński w tym momencie podniósłby LARUM!!Pani nasza iWspółodkupicielko, módl się z nami o mądrych przywódców w Kościele Polskim.Amen.

   Polubienie

 3. Zmarł kard. Velasio De Paolis. Był specjalistą w zakresie prawa kanonicznego i teologii moralnej

  W sobotę w Rzymie zmarł w wieku 81 lat emerytowany prefekt Prefektury Spraw Gospodarczych Stolicy Apostolskiej, kard. Velasio De Paolis. Po jego śmierci Kolegium Kardynalskie liczy 220 członków, w tym 120 elektorów.

  http://www.pch24.pl/zmarl-kard–velasio-de-paolis–byl-specjalista-w-zakresie-prawa-kanonicznego-i-teologii-moralnej,54503,i.html#ixzz4sGDEV7RH

  „Biada tym kapłanom, biskupom i kardynałom, którzy odważą się bronić Słowa Bożego, bo oni będą cierpieć najbardziej.
  Ci kapłani, biskupi i kardynałowie, którzy się przeciwstawią FP zostaną ekskomunikowani i pozbawieni swoich tytułów. Inni będą dyskryminowani i prześladowani, a wielu kapłanów będzie zmuszonych, aby się ukrywać.
  Kapłani, którzy odmówią przyjęcia fałszywej doktryny, zostaną oskarżeni o herezję, a wielu zostanie publicznie udzielona nagana za nieposłuszeństwo wobec swoich przełożonych. Wielu zostanie ekskomunikowanych.

  Inni zginą śmiercią męczeńską.” —- 17.08.2013

  Teraz to też nie przypadek !!!
  Mam silne przeczucie, że chodzi w tym o to, aby wyeliminować tych kardynałów, którzy w przyszłości mogli by być przeciwni wprowadzeniu następcy fałszywego proroka na Tron Piotra – czyli antychrysta.

  Bergoglio rozwija skrzydła – szykuje miejsca dla swoich popleczników usuwając „nieprzydatnych i niewygodnych” aby tym samym zdobyć większość na kolejnym konklawe, które już szumnie nie raz zapowiadał, ewentualnie mianuje kolejnych kardynałów- swoich ludzi.

  działa dwutorowo – usuwa niewygodnych jego linii, obrońców wiary i więcej rozpoczyna akcję pt. ” torowanie drogi na wprowadzenie na Tron Piotra mesjasza wszechczasów – antychrysta” –

  Czas znów przyspieszył, rozpoczął się właśnie kolejny etap rozmontowywania KK – niestety niebezpieczny dla wielu.

  Polubienie

 4. I tak na marginesie Amoris Laetitia i sławetnego pkt 297., przeciw któremu ciągle oponował głośno i stanowczo Lolo i wielu z nas, a którego to problemu nasi czcigodni duchowni zdaje się w ogóle nie dostrzegają:

  DLA PANA BOGA TO NAJWIĘKSZA HEREZJA ZE WSZYSTKICH, ŁĄCZNIE Z HEREZJĄ ZAPRZECZAJĄCĄ ISTNIENIU PIEKŁA.

  o herezji powszechnego zbawienia KSIĘGA PRAWDY :

  ” Ta nowa i szybko utworzona hierarchia przejmie Mój Kościół. Będą oni głosić oszustwa w Imię Boże i porwą za sobą wiele niewinnych dusz spośród wierzących. Gromadzącym się wiernym będzie bez ich wiedzy podawany zatruty kielich, niczym niewypełniony — poza chlebem. Święta Eucharystia nie będzie już dłużej syciła ich dusz. A wkrótce zaczną być karmieni homiliami, które będą kpiną ze Słowa Bożego, kiedy obwieszczą, że prawa człowieka są najważniejszą doktryną.

  A następnie ogłoszą największą herezję ze wszystkich, że człowiek otrzyma Życie Wieczne, niezależnie od tego, czy żałuje za swoje grzechy, czy też nie.

  I właśnie w ten sposób zniszczą oni dusze milionów.” — 16.01.2014

  Polubienie

  • @Lolo
   jeżeli czytasz nasze komentarze,to chciałam Ci powiedzieć,że zrobiłam tak,jak mi zaproponowałeś. 🙂
   I efekt był bardzo dobry,tzn.zatkałam usta tym punktem kogoś.Punktem,o którym rozmawialiśmy.Ten który chciał mnie „naprostować” co do rozmiłowania mnie w intencjach tej osoby.Zamarł i westchnął mocno,jak zarecytowałam treść tego punktu i na tym się skończyło ustawianie mnie do pionu.Powiem Ci,że oni bardzo dobrze wiedzą,a boją się poruszać ten akurat temat.Nie chodzi o moją satysfakcję,ale o zasianie ziarna,które może spowodować baczniejszą powściągliwość,bo pokazałam,że wierni potrafią widzieć i myśleć.Dziękuję Ci za to,żeś mnie odpowiednio ukierunkował 🙂
   pozdrawiam
   Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus i Matka Zbawienia!
   Maryjo,Współodkupicielko módl się za nami i za tymi,którzy wciąż błądzą,kurczowo trzymając się herezji.Amen.

   Polubienie

   • AL pkt.297-to jest to,o czym cały czas tu mówił .
    Ten punkt mówi- Nikt nie może być potępiony,bo to nie jest logika Ewangelii.Niesamowita herezja.

    Czyli piekła nie ma i nie musimy się wysilać,aby się z grzechów spowiadać,bo Pan Bóg i tak nam wybaczy.Ten punkt z AL ma wszystkie punkty zawarte w tym jednym-297.

    Polubienie

   • +++”Wzywam Moje wyświęcone sługi Boże na całym świecie, aby uznali, że teraz realizują się proroctwa, które zostały przepowiedziane w Księdze Apokalipsy. Rozpowszechniajcie prawdę Mojego Nauczania i ratujcie waszą trzodę, zanim minie czas. Idźcie teraz. Wypełniajcie swój obowiązek wobec Mnie. Wzywam tych z was, którzy rozwadniają Moje Nauczanie, aby się zatrzymali. Spójrzcie w swoje serca i powiedzcie Moim ludziom prawdę, że nie będą mogli być i nie zostaną zbawieni, jeśli nie będą zabiegać o przebaczenie swoich grzechów. Muszą stać się pokornymi w Moich Oczach i prosić Mnie, bym dał im Dar Odkupienia.

    Wy, Moi wyświęceni słudzy, musicie wypełniać teraz zadanie, do którego zostaliście wybrani. Bądźcie dzielni. Głoście Prawdę.

    Wasz kochający Zbawiciel
    Jezus Chrystus”
    26 kwietnia 2011 roku-Księga Prawdy

    Polubienie

 5. Trafiając przypadkiem na stronę znanej wszystkim amerykańskiej agencji FEMA

  2017 Radiological Emergency Preparedness (REP) Disaster Initiated Review (DIR) Standard Operating Guide (SOG)
  2017 Radiological Emergency Preparedness (REP) Disaster Initiated Review (DIR) Standard Operating Guide (SOG)
  Document / Report Last Updated: 09/10/2017 – 10:04

  2017 Przygotowywanie w nagłych wypadkach w zakresie promieniowania jądrowego (REP) Inicjatywa Podejrzana na Wystąpienie Katastrofy (DIR) (SOG)

  https://www.fema.gov/media-library/resources-documents#%22type%22:%5B%22DocumentContainerAsset%22%5D,%22sort%22:%22taken_on%22,%22direction%22:%22desc%22

  Polubienie

 6. Gwoli przypomnienia s.297 AMORIS LAETITIA

  297. Chodzi o włączenie wszystkich. Trzeba pomóc każdemu w znalezieniu jego sposobu uczestnictwa we wspólnocie kościelnej, aby czuł się przedmiotem „niezasłużonego, bezwarunkowego i bezinteresownego” miłosierdzia.

  Nikt nie może być potępiony na zawsze, bo to nie jest logika Ewangelii!

  Nie mam na myśli tylko rozwiedzionych, żyjących w nowych związkach, ale wszystkich niezależnie od sytuacji, w jakiej się znajdują. Oczywiście, jeśli ktoś afiszuje się z obiektywnym grzechem tak, jakby był częścią ideału chrześcijańskiego, czy chciałby narzucić coś innego od tego, czego naucza Kościół, to nie może domagać się, by uczyć katechizmu czy przepowiadać, i w tym sensie istnieje coś, co go oddziela od wspólnoty (por. Mt 18, 17).
  . Musi na nowo usłyszeć Ewangelię i wezwanie do nawrócenia. Nawet jednak dla takiej osoby może istnieć jakiś sposób uczestniczenia w życiu wspólnoty: w pracy socjalnej, w spotkaniach modlitewnych lub w tym, co może sugerować jego osobista inicjatywa wraz z rozeznaniem duszpasterza. W odniesieniu do różnych sytuacji zwanych „nieregularnymi”, Ojcowie synodalni osiągnęli ogólny konsensus, który popieram: „By podejść duszpastersko do osób, które zawarły małżeństwo cywilne, rozwiedzionych żyjących w nowych związkach, lub które jedynie mieszkają razem, obowiązkiem Kościoła jest ukazanie im Bożej pedagogii łaski w ich życiu i dopomożenie im w osiągnięciu pełni planu Boga” , co jest zawsze możliwe z mocą Ducha Świętego.

  Polubienie

 7. Wyroznilem akapitem text, który jest HEREZJĄ NAD HEREZJAMI sprytnie wpleciony w zatroskanie o rodziny żyjące poza KK przez grzech opisany orzez VI przykazanie!
  Wielu z nas, szczegolnie Lolo, podkreślało konsekwencje takiego nauczania.
  NIE MA PIEKŁA NIE MA GRZCHU! Franciszek tym samym uczynil z Boga klamcę…to straszne a zarazem ujawnia skad jest i dla kogo pracuje.
  I niechby tam powiedzial, napisal, nikt tego nie slucha…NIESTETY SLUCHA! Wiele episkopatow wprowadza tę herezje w praktyke życia duszpasterskiego, zezwalajac ludziom żyjącym w kolejnych zwiazkach, bez właściwego rozstrzygnięcia Sądu Kościelnego, być w Komunii z Chrystusem.
  TO JEST DEWASTOWANIE KK, ciag dalszy, koleine jego kroki po SWII.
  To niszczy Sakramenty…tym samym niszczy KK!
  Musimy tłumaczyć wszystkim wątpiącym, tak jak robią to między innymi Wiesia i Beata. To jedyna droga, wybór należy ostatecznie do wątpiącego .
  MOIM JEDYNYM PRAWDZIWYM PAPIEŻEM JEST BENEDYKT XVI I JEMU JESTEM WIERNY.

  Polubienie

 8. AL 297 „…aby czuł się przedmiotem „niezasłużonego, bezwarunkowego i bezinteresownego” miłosierdzia…”
  BEZWARUNKOWEGO ???!!!
  KP 26.11.2011 „… Wzywam tych z was, którzy rozwadniają Moje Nauczanie, aby się zatrzymali. Spójrzcie w swoje serca i powiedzcie Moim ludziom prawdę, że nie będą mogli być i nie zostaną zbawieni, jeśli nie będą zabiegać o przebaczenie swoich grzechów. Muszą stać się pokornymi w Moich Oczach i prosić Mnie, bym dał im Dar Odkupienia…”
  NIE ZOSTANĄ ZBAWIENI, JEŚLI NIE BĘDĄ ZABIEGAĆ O PRZEBACZENIE SWOICH
  GRZECHÓW
  Tak @Zorrro herezja sprytnie jest wplatana pomiędzy Prawdę i tym samym jest
  przez nią uwiarygadniana.

  Polubienie

  • A tu przykład tego cudeńka, wplatanego pomiędzy Prawdę.Zobaczcie jak on to robi,a co robi reszta??
   https://gloria.tv/video/8VWcDLhaTfUmBDp3Gbq9wNB2H
   Hahahaha!…siedzą jak na tureckim kazaniu i zawijają w sreberka każde jego słowo.Jeżeli nikt jemu nie oponuje,to jak ma być dobrze??A on w duchu się śmieje,jak łatwo mu każde plugastwo wychodzi z jadaczki,a reszta pokornie się delektuje tą mądrością.
   Zero reakcji?…,to leci dalej,a my patrząc z boku zastanawiamy się,czy ci w Watykanie i w Episkopatach na pewno kończyli teologię i filozofię?,bo zamiast grzmieć,to posłusznie milczą.Już nie mam cienia wątpliwości,że ci na stołkach są w masonerii.BOGA SIĘ NIE BOJĄ!!!

   Polubienie

  • Dziekuje Ada, ze zwróciłaś uwagę na zdanie przed wyróżnionym akapitem…rzeczywiscie to „bezwarunkowe milosierdzie” zapowiada ale i implicite zawiera dalej wyrażoną straszną herezję.
   Myslenie Franciszka jest nie z tej. Ziemi…a raczej spod ziemi…

   Polubienie

 9. Nowe motu propio Franciszka. Co z tłumaczeniem tekstów liturgicznych?

  http://www.pch24.pl/nowe-motu-propio-franciszka–co-z-tlumaczeniem-tekstow-liturgicznych-,54530,i.html#ixzz4sNqAaU6P

  Tym samym największa przeszkoda – nieprzejednane stanowisko kardynała Saraha -została usunięta.

  Więcej dopełnił się plan masonerii kościelnej, o którym szeroko rozpisywał się ks. Malachi Martin w ” Domu Smaganym Wiatrem” !!!

  Decyzyjność została bezpardonowo przerzucona na poszczególne episkopaty w tej jakże ważnej kwestii – przygotowania tekstów liturgicznych, tłumaczeniach Biblii.
  To, przeciwko czemu ostro oponował JP II , Bergoglio rękami innych( bo przecież on był w podróży)
  wprowadza tym jednym dokumentem.

  ” ta tykająca bomba” całe to niebezpieczeństwo tego dokumentu zawiera się szczególnie w jednym z zapisów, na co zwraca uwagę PCH24 –

  ————-Poszczególne episkopaty będą nadal odpowiedzialne za przygotowanie tłumaczeń liturgicznych, ale nie będą musiały dokonywać odpowiednich przystosowań wymaganych przez Stolicę Apostolską. Innymi słowy lokalni biskupi nie będą musieli korygować tłumaczeń zakwestionowanych przez Watykan, zgodnie z sugestiami Stolicy Apostolskiej.

  Zmiany przypisują większą część odpowiedzialności za przygotowanie i zatwierdzenie tłumaczeń liturgicznych lokalnym episkopatom, a nie Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów „——–

  Tak więc każdy z episkopatów może teksty liturgiczne, czy Biblię przetłumaczyć” na swoje potrzeby” tak bym to określiła.

  Spodziewam się, że kardynał Kasper pieje z zachwytu i radości, wreszcie odstępcy mają to czego chcieli.
  Do rocznicy reformacji niewiele czasu, ale podejrzewam zdążą z przygotowaniem wszystkiego na wprowadzenie interkomunii z protestantami.

  Jak zwykle najwięcej się dzieje, gdy Bergoglio jest akurat w podróży!!

  Polubienie

 10. Merkel chce zmiany traktatów UE!

  Kanclerz Niemiec Angela Merkel udzieliła kolejnego wywiadu na łamach „Frankfurter Allgemeine Zeitung”

  W wywiadzie tym poinformowała, że zdecydowanie potrzeba zmienić traktaty w celu zacieśnienia integracji w strefie euro.

  „Musimy zakotwiczyć w traktatach to, co już w praktyce robimy w strefie euro (…) Większa integracja w strefie euro możliwa będzie w niektórych punktach tylko po zmianie traktatów” – powiedziała Merkel.

  http://www.fronda.pl/a/szok-merkel-mowi-ze-trzeba-zadbac-o-bezpieczenstwo,99282.html

  Merkel zapowiada tym samym stworzenie jednego unitarnego państwa europejskiego, czy się to poszczególnym państwom narodowym podoba czy nie.

  Budowa NWO – zdaje się – jest na ukończeniu.

  Ale co mówi Księga Prawdy odnośnie BABILONU – UNII EUROPEJSKIEJ :

  ” Dwóch sojuszników, Rosja i Chiny, połączy siły. Stanie się tak, kiedy bestia z dziesięcioma rogami się podniesie, aby podporządkować sobie swoje od dawna cierpiące, niewinne narody.

  Moja córko, bestią z dziesięcioma rogami jest Unia Europejska — zwana w Apokalipsie św. Jana BABILONEM.

  BABILON UPADNIE i zostanie zdominowany przez wielkiego czerwonego smoka, Chiny, i jego sojusznika niedźwiedzia, Rosję.

  Kiedy to nastąpi, zapanuje komunizm, i biada temu, kto zostanie przyuważony na tym, że praktykuje swoją religię w ich obecności. ” —— 19.02.2012

  Polubienie

  • Dobrze, ze USA ściągają do Europy druga zmechanizowaną brygade w tym ok.100 abromsow i drugie tyle Bradley’ów.
   Łącznie 200 nowoczesnych III generacji czolgow USA + 200 naszych leo 200 twardych. To poważna sila ryglujaca zapędy Ruskich i…. Niemieckich cichych sojusznikow.
   Do tego cześć wojsk USA rozlokowanych jest…na zach granicy z Niemcami – Boleslawiec, Żagan, Skwierzyna. Niemcy się wsciekają, ale będą mieli blokadę przed wtargnieciem do Polski. Juz sprawę poruszali w ramach NATO. Nic jednak nie wskurali. Do tego USA chcą przenieść dowództwo obu brygad z Niemiec do Polski, do Poznania.
   Wyraźnie widać, że mamy mądry rząd i Pan Bóg nam błgoslawi.
   W tej sytuacji Rosjanie nie odważą sie zaatakować Polski a nawet panstw przybaltyckich. Raczej skoncentrują sily pancerne na słabo militaryzowanym poludniu Europy , od strony Ukrainy rosyjsko-jezycznej Odessy, Moldawi i w kierunku Belgradu.
   Obecne ćwiczenia „zapad” wygladają na manewry zmylek – fałszywej flagi.
   Jak podaje Defece – dopiero zbierają się, by utworzyc brygadę zmechanizowana w Zach. Okregu Wojskowym wyposażonym w t72 b3, których…? jeszcze nie zmodernizowano, na to trzeba min 5 lat.
   Groźne jest to, że cele tej brygady, zapisane w założeniach jej powolania to atak na na zach rubieze Ukrainy.
   Na moje przeczucie to koleina falszywa flaga. Tworzą napiecia tu obok nas, by uderzc na poludniu!
   Doskonale wiedzą, ze Polska jest jedynym zdeterminowanym krajem nastawionym na odparcie agresji, a.do tego wsparta dwoma brygadami USA i kolejnym wojskiem NATO.
   Komunizm wlasciwie już jest w EU – Nowy Babilon postaral sie o to w praktycznie wdrażanych dyrektywach pseudo-demokracji czyli praw Sodomy i Gomory
   Jedną ze szczęk kulturowych kleszczy jest Rosja, drugą szczeką jest zdegenerowana EU.
   Czy to PRZETRWAMY?, jeśli dodamy, że w episkopacie Polski toczy sie bój… ciężko bedzie…
   Może wpuszczą do tego islam…

   Polubienie

  • Widać to jeszcze nie ten moment, że cudownie zostanie uzdrowiony. Za słabo przydzwonił, jak to określił @ Moher. Ale za to w żadnym przypadku nie ma co się łudzić, że zmieni swoje postępowanie. Raczej odwrotnie, wszystkie tego typu wypadki będę służyć dalszemu zatracaniu dusz. Bo jak to demon wyznał podczas egzorcyzmu: on jest tak głupi, że wykonuje wszystkie polecenia piekła.

   Polubienie

 11. wrócę do artykułu , który wrzuciłam na bloga – 11 września z PCH 24 :

  Korea Północna zapowiada „falę bólu i cierpienia” w odwecie za nowe sankcje

  Stany Zjednoczone słono zapłacą, jeśli Rada Bezpieczeństwa ONZ zdecyduje o nałożeniu sankcji na Koreę Północną – poinformował MSW Koreańskiej Republiki Ludowo-Demokratycznej.

  Pjongjag jest gotowy do użycia wszelkich form nacisku. Odpowiedź Korei Północnej (na sankcje) wywoła w Stanach Zjednoczonych największą falę bólu i cierpienia, jakiej doznały w ciągu całej swojej historii – poinformowali dyplomaci.

  http://www.pch24.pl/korea-polnocna-zapowiada-fale-bolu-i-cierpienia–w-odwecie-za-nowe-sankcje,54526,i.html#ixzz4sM3iU7T3

  —————————————————————————
  Od wczoraj już wiemy jakie sankcje zastosowano i nie ma się co łudzić, że ” jak zwykle zakończy się straszeniem przez Koreę” – reszty !

  Tego Korea nie wytrzyma. Ustąpi czy odpali rakiety?

  Rada Bezpieczeństwa ONZ wprowadziła sankcje przeciwko Korei Północnej, które w bardzo dotkliwy sposób dotkną to totalitarne państwo. ,,Korea Północna nie jest w stanie długo funkcjonować bez dostaw gazu i ropy naftowej.

  Chiny przestały również kupować koreański węgiel. Zawrócono statki, które transportowały węgiel do Chin. Obecnie mamy do czynienia z niemal pełną blokadą handlową z Koreą” – powiedzał w rozmowie z ,,Radiem Maryja” politolog, dr Michał Kuź.

  ,,Wiadomo, że przy tych sankcjach Korea zbyt długo nie wytrzyma” – dodał Kuź, wskazując, że koreańska gospodarka po prostu nie będzie mogła funkcjonować.

  http://www.fronda.pl/a/tego-korea-nie-wytrzyma-ustapi-czy-odpali-rakiety,99372.html

  Więcej:

  Chiny wczoraj zablokowały konta bankowe Korei Płn.

  http://www.zerohedge.com/news/2017-09-11/crackdown-begins-chinese-banks-are-suspending-north-korean-transactions

  Polubienie

  • Na temat ONZ:
   „Odnośnie do spraw, które się dzieją na świecie – staje się teraz z dnia na dzień jaśniejsze to, co diabelski światowy porządek próbuje narzucić światu. Organizacja Narodów Zjednoczonych, jeden z wielu frontów tego nowego światowego porządku, stara się stłumić całe Moje Nauczanie i by tego dokonać, użyje każdej zabójczej broni, którą ma do dyspozycji.
   Nie lękaj się, ponieważ Moi wyznawcy będą twardo walczyć i nie wyprą się Mnie, zwłaszcza w tych krajach, które są Mi poświęcone i które mają głęboką i niezachwianą wiarę. Nie ustąpią i nie pozwolą na to. Ale wielu będzie pozbawionych sił z powodu wysiłków podjętych dla zapewnienia, że ich dzieci będą prowadzone w Świetle.
   Jak zostało ci to wcześniej wyjaśnione, wkrótce na ziemi ma się objawić Gniew Mojego Ojca Przedwiecznego, ponieważ człowiek powoli posuwa się coraz dalej w swoich próbach wyparcia się Mnie.
   Świat wygląda tak samo. Ludzie zdają się być tacy sami. Świat telewizji ze swoim urokiem w różowych odcieniach wydaje się taki sam. Ludzie chowają głowy w piasek. Myślą, że świat będzie dalej trwał taki, jaki jest. Niestety mylą się.”-
   http://paruzja.info/2010.11.30_12-00.php

   Polubienie

 12. Zobaczcie jak się wypełniają kolejne proroctwa z Księgi Prawdy, a tym samym w jaki moment wchodzimy:

  Ta ważna wiadomość przekazana w Orędziu z lutego 2012 r – bezwzględnie wchodzimy w opisywany w Niej czasokres – podniesienie Babilonu – UE

  Księga Prawdy odnośnie BABILONU – UNII EUROPEJSKIEJ :

  ” Dwóch sojuszników, Rosja i Chiny, połączy siły.

  —- Stanie się tak, kiedy bestia z dziesięcioma rogami się podniesie, aby podporządkować sobie swoje od dawna cierpiące, niewinne narody.—–

  Moja córko, bestią z dziesięcioma rogami jest Unia Europejska — zwana w Apokalipsie św. Jana BABILONEM.” —– 19.02.2012

  ———————————–
  Unia Europejska podpisała Konwencję Stambulską
  13.06.2017

  Po raz pierwszy Konwencja Stambulska zaprezentowana została w 2011 r. Trzy lata później weszła w życie.
  W Polsce od samego początku wzbudziła spore kontrowersje. Przytaczano argumenty o jej niezgodności z polską konstytucją oraz o tym, że stanowi zagrożenie dla polskiej tradycji rodziny (dokument zakłada, że istnieje związek przemocy z nierównym traktowaniem oraz że przemoc nie może być usprawiedliwiana tradycją ani religią).

  http://www.rp.pl/Unia-Europejska/170619616-Unia-Europejska-podpisala-Konwencje-Stambulska.html#ap-1

  Kuriozum i skandal! Parlament Europejski uznał ochronę życia poczętego za… przemoc wobec kobiet

  (…)
  Zgodnie z przewidywaniami Konwencja Stambulska, tak jak podobna konwencja z Belém do Pará wiążąca szereg państw obu Ameryk, będzie używana jako narzędzie presji ukierunkowanej na legalizację i upowszechnienie praktyki pozbawiania życia dzieci w prenatalnym okresie ich rozwoju.

  – Przyjęte Sprawozdanie służyło będzie propagowaniu aborcji jako rzekomego prawa. Lewicowe środowiska prezentują zabójstwo prenatalne jako wyraz troski o zdrowie kobiet. Nie daje do tego podstaw żaden wiążący dokument międzynarodowy

  http://www.pch24.pl/kuriozum-i-skandal–parlament-europejski-uznal-ochrone-zycia-poczetego-za-przemoc-wobec-kobiet,54573,i.html#ixzz4sXQmI3Yp

  ————–
  Merkel chce zmiany traktatów UE!

  Kanclerz Niemiec Angela Merkel udzieliła kolejnego wywiadu na łamach „Frankfurter Allgemeine Zeitung”

  W wywiadzie tym poinformowała, że zdecydowanie potrzeba zmienić traktaty w celu zacieśnienia integracji w strefie euro.

  http://www.fronda.pl/a/szok-merkel-mowi-ze-trzeba-zadbac-o-bezpieczenstwo,99282.html

  —————-
  „Jestem zaszokowany tym, co się stało w europejskim Trybunale Sprawiedliwości”

  – Jestem zaszokowany tym co się stało wczoraj w europejskim Trybunale Sprawiedliwości – powiedział Szyszko. – Jeszcze nie widziałem, żeby sędzia, który ma być bezstronny zamienił się w stronę skarżącą mówiąc prosto co strona skarżąca czyli KE ma robić by Polskę ukarać – powiedział szef resortu środowiska i dodał, że wiceprzewodniczący TS stwierdził, że może wydać wyrok i ukarać Polskę, tylko KE musi o to poprosić”. – powiedział w „Minęła dwudziesta” minister środowiska prof. Jan Szyszko.

  https://www.tvp.info/33966884/jestem-zaszokowany-tym-co-sie-stalo-w-europejskim-trybunale-sprawiedliwosci

  Polubienie

   • „Apeluję do mediów, do wszystkich, którzy nie są zakażeni przez tę złą Grupę, aby patrzeć i widzieć, co się dzieje.
    Demaskujcie wszystkich, którzy wspierają węża i jego armię, ale róbcie to dokładnie….”Księga Prawdy 20 listopada 2010

    Polubienie

   • „…Ołtarz w Kolumbii przed którym modlił się Franciszek nie tylko kształtem ale i kolorami przypomina waginę. W środku, można się tylko domyślać, że jest Jezus, ale bez nóg i bez rąk…” czyżby abortowany ???!!!

    Polubienie

  • @Ada
   myślę,że masz rację.Wagina,aborcja,porozrywanie.No i coś jeszcze.Popatrz,to właśnie Najświętsze Ręce i Nogi oderwane,bo przybite już nie są do Krzyża.Wygląda to tak,jakby jednocześnie chciano ubliżyć Matce Bożej i jednocześnie zaprzeczyć Ukrzyżowaniu Pana Jezusa.Coś potwornego,gdzie są duchowni?!Jak można było dopuścić do czegoś takiego!!

   Polubienie

   • Ta ohydna sekta satanistyczna w ten sposób usuwa Chrystusa,bo lada moment będzie wejście smoka,ich pana.Za moment zmienią Słowa Konsekracji.Jakby mi ktoś powiedział parę lat temu,że zobaczę taki widok i będzie zero reakcji ze strony księży,to pokazałabym kółeczko na czole.Bardzo daleką mam drogę do pokory,w tej chwili,jakbym tam była,to pobiłabym ich wszystkich gołymi rękoma,ryczeć się chce.

    Polubienie

   • Wyobrażacie sobie teraz przyszłe Boże Narodzenie??
    Ten aborcjonista,ubrany na biało to żyd.Nigdy nie widziałam,aby oni byli w bieli,to taki miał być paradoks.Jak będę nadal słyszeć,że on jest „ojciec święty”, to tym razem zwymiotuję.

    Te Słowa skierował Pan Jezus do żydów w KP
    „Nie odrzuciliście Mnie, waszego Jezusa, gdy zostałem ukrzyżowany. Odrzuciliście Boga.”

    Polubienie

   • Z tego fragmentu filmu, zamieszczonego przez @Mohera
    jakoś nie widzę tam ołtarza. Wygląda to na scenę teatralną
    i występami przed publicznością i oczywiście z iście
    szatańską dekoracją.
    P.S. @Wiesia też mam odruch wymiotny jak słyszę:
    „ojciec święty Franciszek”

    Polubienie

 13. Powoli na światło dzienne przebija się prawda :

  Cdl. Caffarra: kardynałowie Dubii byli obserwowani, gdyby ich komunikacja dotknęła

  Dzisiaj, 12 września, hiszpańska hiszpańska witryna katolicka Infovaticana opublikowała ważne sprawozdanie dotyczące kardynała Carlo Caffarry. Warto wspomnieć, że Giuseppe Nardi, specjalista watykański niemieckiej strony internetowej Katholisches.info, opublikował już tę historię, która potwierdza, że ​​kardynały dubia są regularnie monitorowane.

  Gabriel Ariza także ważnie ujawnia część swojej rozmowy z kardynałem Caffarrą, gdzie kardynał potwierdza pogłoski o monitorowaniu czterech kardynałów dubii. Ariza pisze:

  Powiedziałem mu, że słyszałem, że jest monitorowany, że jego komunikacja została przechwycona. Powiedział mi, że wiedział, że czterech kardynałów, którzy podano do publicznej wiadomości dubię, obserwowano, że ich łączności zostały stuknięte i że mogą zrobić trochę więcej niż szukać jakiejś formy bardziej bezpiecznej komunikacji. Było oczywiste, że fakt ten nie pozbawił się wewnętrznego spokoju, a mianowicie, że jakiś curialny członek mógł poznać najbardziej intymne tajemnice swoich rozmów. Bo był człowiekiem Bożym, a to Jezus Chrystus, który wychodzi z ust, kiedy tylko mówił.

  Następnie sam Ariza nawiązuje do wcześniejszego artykułu Edwarda Pentina, korespondenta rzymskiego National Catholic Register, który sam poinformował o takich zjawiskach w Rzymie. Ariza podsumowuje część artykułu Pentin, mówiąc:

  Pentin opowiada, na przykład, jak urzędnicy najwyższego szczebla unikają podawania szczegółów dotyczących ich pracy przez telefon, jak nie mówią o niczym w biurze ani o tym, jak zostawiają telefon komórkowy poza pokojem, gdy mają poufne spotkanie. Technicy informatyki Watykanu mogą w rzeczywistości uzyskać zdalny dostęp do komputerów dowolnego członka kuratorskiego, a ponieważ Watykan nie jest przykładem bezpiecznych gwarancji proceduralnych, żandarmeria Watykanu może sama używać tego systemu bez wcześniejszego po uzyskaniu nakazu sądowego.

  Gabriel Ariza

  http://biblefalseprophet.com/2017/09/13/cdl-caffarra-dubia-cardinals-were-being-observed-had-their-communications-tapped/

  Polubienie

  • Tak żył (i poniósł) swoje ostatnie miesiące kardynał Caffarra

   Podczas wizyty kardynała Caffarry w jego mieszkaniu w Bolonii kardynał przyznał, że czuje się strzeżony i ujawnia się, że ma informacje, że jego komunikacja jest interweniowana. Bez końca znosił obelgi tych, którzy oskarżyli go o „wrogość Papieża”.

   Kilka miesięcy temu miałem okazję odwiedzić kardynała Carlo Caffarrę w swoim mieszkaniu w Bolonii. Opublikował już dubi i wielu snajperów zidentyfikował go jako „wroga papieża”, coś, co sam przyznał, sprawił, że cierpiał nieskończenie: „Wolałbym być oskarżony o mający homoseksualistę kochanek, niż by był wrogiem papieża” , Powiedziałbym…

   https://infovaticana.com/2017/09/12/cardenal-caffarra-sospechaba-las-comunicaciones-pinchadas/

   Polubione przez 1 osoba

 14. Wykład budzący nadzieję do wysłuchania lub przeczytania
  „…braku spójnego przekazu nauczania o nierozerwalności sakramentalnego małżeństwa jest reakcja niektórych księży katolickich na powrót Ani i Andrzeja do siebie, którzy kilka lat po ślubie rozwiedli się i obydwoje weszli w drugie związki (https://youtu.be/EUYY4MaBybc). W tych drugich związkach urodziły im się dzieci – u Ani troje, u Andrzeja jedno. Sami wcześniej nie doczekali się potomstwa. Ania po nawróceniu odeszła od swojego partnera z drugiego związku i powróciła do Andrzeja, który również rozstał się z partnerką z drugiego związku. Dziś są już trzy lata ze sobą. Wspólnie wychowują trójkę dzieci Ani z niesakramentalnego związku i ich dwoje własnych dzieci, które urodziły się po ich powrocie do siebie…”
  http://www.radiomaryja.pl/multimedia/audycja-dla-malzonkow-rodzicow-towarzyszenie-malzonkom-sakramentalnym-rozwodzie/

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s