Franciszek notorycznie nie klęka przed Najświętszym Sakramentem, łamiąc przepisy liturgiczne

Każdorazowo podczas odprawianej przez siebie Mszy Świętej Franciszek nie klęka w oddaniu czci Ciału i Krwi Chrystusa, jak nakazują przepisy liturgiczne.

Przykładowe zdjęcie z Mszy z 26 września 2014 roku w Tiranie. Franciszek, patrząc z naszej perspektywy, zasłonięty na zdjęciu za krzyżem, czyni jedynie pokłon, nie klęka.

franciszek-nie-kleka-podczas-mszy

Franciszek nie klęka po przeistoczeniu

Zgodnie z Mszałem Rzymskim po słowach:

Bierzcie i jedzcie z tego wszyscy:
To jest bowiem Ciało moje,
które za was będzie wydane.

odprawiający Mszę kapłan

Ukazuje ludowi konsekrowaną hostię, składa ją na patenie i przyklęka.

Tak samo po słowach:

Bierzcie i pijcie z niego wszyscy:
To jest bowiem kielich Krwi mojej
nowego i wiecznego przymierza,
która za was i za wielu będzie wylana
na odpuszczenie grzechów.
To czyńcie na moją pamiątkę.

kapłan

Ukazuje ludowi kielich, stawia go na korporale i przyklęka.

Kapłański gest przyklęknięcia jest wyrazem czci wobec Najświętszego Sakramentu.

Tymczasem Franciszek nie stosuje się do przepisów liturgicznych, nigdy nie klękając w czasie Mszy po przeistoczeniu.

Jaki jest tego powód? Na pewno nie są nim chore kolana, ponieważ Franciszek potrafi uklęknąć w innych sytuacjach.

Poza tym Franciszek w różnych innych okolicznościach rezygnuje z klękania, czasami właśnie wtedy, kiedy uklęknięcie powinno być zupełnie naturalne i wskazane, a nawet wtedy, gdy żadna inna postawa nie jest odpowiednia. Na przykład w uroczystość Bożego Ciała, podczas gdy wszyscy inni kardynałowie, biskup i cały wierny lud klęka, w kluczowym momencie oddania czci Jezusowi Eucharystycznemu Franciszek stoi, mając na dodatek ustawiony przed sobą klęcznik. Dlaczego nie klęka?

franciszek-nie-kleka-boze-cialo

Boże Ciało 2013, Franciszek nie klęka przed Najświętszym Sakramentem
zdjęcie: Telewizja Trwam

Co jest powodem notorycznego łamania przepisów liturgicznych oraz niejednokrotnego rezygnowania z postawy klęczącej?

16 uwag do wpisu “Franciszek notorycznie nie klęka przed Najświętszym Sakramentem, łamiąc przepisy liturgiczne

 1. W tym wypadku to już jest zwykłe czepianie się. Tyle już razy to wyjaśniano, papież ma problem z kolanem, który powoduje, że szybkie przyklęknięcie jest dla niego bardzo trudne. Warto się przyjrzeć dokładniej i zobaczyć, że tam, gdzie klęka się na oba kolana na dłużej, papież klęka. Sytuacja zupełnie taka sama, jak w przypadku każdego wiernego w podeszłym wieku czy chorego, który nie klęka ze względu na fizyczne uwarunkowania.

  Polubienie

  • „papież ma problem z kolanem, który powoduje, że szybkie przyklęknięcie jest dla niego bardzo trudne.”

   to niech przykleka powoli, dla chcącego nic trudnego. Jakos rzekoma choroba czy wiek nie przeszkadza mu w samodzielnym kierowaniu autem. Człowieku, co ty masz wspólnego z myśleniem ? Przypomnij sobie postawę schorowanego JPII.

   Polubienie

 2. Kto i gdzie to napisał i potwierdził, że Franciszek ma takie problemy zdrowotne – czy to plotki z ucha do ucha – kto co wie, jakie są jego rzeczywiste problemy zdrowotne? Czy to wymysł? Różne wersje na ten temat krążą – a ludzie mówią każdy to, co chce i zasłyszał od sąsiadki. Nie słyszałem o żadnej papieskiej wypowiedzi ani oficjalnie rzecznik Watykanu też nie mówił, dlaczego papież łamie przepisy liturgiczne. Jeśli rzeczywiście ma takie problemy, to powinno to zostać wprost i jasno powiedziane oficjalne, żeby uniknąć zgorszenia i dawania złego przykładu. Tego typu zachowanie Franciszka stwarza poważy wyłom w przestrzeganiu przepisów – które przecież nie są sztuczne i pilnują oddawania czci Jezusowi – przepisów, które na dodatek wiążą się bezpośrednio z świętością Realnej Obecności Ciała i Krwi Chrystusa.
  Proszę też zauważyć, że Franciszek klękał już przed wystawionym Najświętszym Sakramentem poza Mszą – tylko że z tego rezygnuje innym razem, jak widać. I na Mszy zupełnie nie klęka. Klęka natomiast przed wątpliwymi jakiejś maści charyzmatycznymi protestantami, by kładli na niego ręce i modli się albo klęka przed muzułmanami obmywając im nogi i tam nie ma problemów, tak? Poza tym rezygnuje też z procesji eucharystycznej.
  Przy wszystkich mętnych i wątpliwych wypowiedziach Franciszka, szeregu nowych gestów czy symboli – nieklękanie wpisuje się w jakąś linię ideową walki z triumfalizmem, celebracją, podniosłością – wprowadzenia prostoty, ubóstwa (fałszywego?) – tylko gdzie jest w tym wszystkim Jezus i należna mu cześć?

  Polubione przez 1 osoba

  • A ja mam pytanie? Ile Ty masz dziecko lat? Założe sie, że nie przekraczasz 20 paru. WIesz, jak miałam nawet 30 parę, nie rozumiałam starszych ludzi, że im zimno, że nie moga czegos zrobic itd. Teraz już to rozumiem, jak mi lat przybyło. NIe miesz innych swoją miarą.A ja odpowiem Ci słowami samego naszego Pana: Dlaczego to drzazge widzisz w oku brata swego, a belki w swoim nie widzisz?… NIe sądźcie, a nie bedziecie sądzenia, bo jaka miara mierzycie i wam odmierzą. … Nie kazdy, kto mi mówi Panie Panie, wejdzie do królestwa Bożego. A co oznacza wypełnianie woli Bożej? Ano: MIłujcie sie wzajemnie, tak jak ja Was umiłowałem. Koniecznie wykorzystaj te teksty do medytacji nad slowem Bozym, to może Duch Świety napełni Cie pokorą, bo twoja postawa przepełniona jest pychą i butą. Zastanów się, jaka jest twoja wiara w obecność Ducha Świetego w swoim Kościele. Zastępujecie sobą Boga, a to jak echo słychać z raju : Bedziecie jak Bóg”. Może bardziej zaufania, że nic bez Bożego dopustu nie dzieje sie na ziemi? Przykład? Chocby historia Józefa Egipskiego” . Wy natomisat ciągle jątrzycie. To jest obrzydliwe. Wstyd mi za Was jako że jestem teologiem z dyplomem i na dodatek staram sie ufac Bogu, nawet, gdy nie wszystko idzie po mojej mysli. BO tak uczy całe Pismo świete. Wystarczy pomedytowac nad życiem Jezusa i Maryi.

   Polubienie

   • „Nie mierz…”,a nie:”nie miesz…”.Nie wierzę,że jesteś katolickim teologiem.Zdradza cię to twoje „a wy…”,np.:”Wy natomiast ciągle jątrzycie”.

    Polubienie

  • O jaaaa, Franciszek nie klęka! Co teraz będzie?? Jak to? Czy to koniec świata?! Może i koniec. I co z tego. A szanowny Pan Teolog słyszał te słowa Jezusa: Ten lud czci Mnie tylko tylko wargami, a sercem swym jest daleko ode Mnie. Ale czci Mnie na próżno ucząc zasad podanych przez ludzi”. Jak widać, Panie Teologu, przyklękanie lub jego brak nie świadczy jeszcze o czci oddawanej Jezusowi..prawda? A z tego, co wiem, to liturgiczna postawa czci wobec Najświętszego Sakramentu, wyraża się zarówno przez przyklęknięcie, jak i głęboki pokłon. Koncelebransi na Mszy Świętej również nie klękają, w ogóle. O ile nie chowają Najświętszego Sakramentu do tabernakulum. Sam papież może mieć po prostu lepsze i gorsze dni samopoczucia. Św. Jan Paweł II także nie przyklękał, gdy mu choroba dokuczała. Mało tego. Łokciami opierał się o ołtarz, bo ledwo przy nim stał. Czy on też za mało czcił Jezusa przez tak nieliturgiczne zachowania?

   Polubienie

   • Nie twierdzę, że pobożność ma być tylko zewnętrzna. Czy Pani twierdzi, że skoro istota pobożności i religijność jest wewnętrzna, to mamy zaniechać zewnętrznych znaków i wyrazów wiary i uniżenia przed Bogiem? Czy Pani twierdzi, że zewnętrzne wyrazy wiary przeciwstawiają się wewnętrznej postawie serca? Jak najbardziej przyklękanie świadczy o czci oddawanej Jezusowi, bo do Kościoła należy ustanowienie właściwych form pobożności, których należy przestrzegać w sprawowaniu Eucharystii, i jak się lekceważy zarządzenia Kościoła – choćby te rzeczone odnośnie klękania – nie oddaje się czci Jezusowi, tak jak się powinno. A nawet samo klękanie jest postawą naturalną, jakby uniwersalną, spotykaną w różnych społeczeństwach jako znak uniżenia.
    W sprawie Eucharystii – główny celebrans zawsze kłęka, w sposób jednoznaczny jest mowa o klęknięciu, a nie głębokim pokłonie – Franciszek tego nie czyni.
    Jan Paweł II na siłę zginał kolana przed Najświętszym Sakramentem, wiele jest świadectw o tym, nawet jak był schorowany. A w czasie każdej Eucharystii przyklękał tam, gdzie należy, czego Franciszek nie czyni.

    Polubienie

  • Nie ma żadnego przekłamania. Artykuł dotyczy przede wszystkim klękania podczas Mszy świętej. Czy jest Pan w stanie podać choć jedno wideo, na którym Franciszek klęka podczas Mszy po przeistoczeniu? A nawet jakby jedno takie się znalazło, są dziesiątki nagrań, na których Franciszek pomija klęczenie przy przeistoczeniu. Co do klękania w innych sytuacjach – czasem Franciszek klęczy, czasem nie klęczy. Problem polega na tym, że wielokrotnie nie klęczy, kiedy powinien uklęknąć. Nie twierdzę, że nigdy nie klęka, ale że w wielu wypadkach kiedy trzeba uklęknąć, unika tego. Wskazanie jednego wideo, na którym klęka w jakiejś sytuacji, nie zbija powyższych argumentów i nie przeciwstawia się temu, co powiedziano.

   Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s